субота, 08. јун 2013, 13:20
Траг: Велика прича у Великом Трнову
Што је Крушевац за Србију, Цетиње за Црну Гору, Велико Трново је за Бугарску. Данас седиште средишње Трновске области, у средњем веку био је престоница Другог бугарског царства од 1185. до 1393. године.
Изграђен је на обронцима Старе планине у клисури реке Јантре. Садејство њеног кривудавог тока са градом ствара невиђен однос природе и градитељства. То је један од разлога који је овај град са 64 000 становника уврстио у важно туристичко место у Бугарској.
Велико Трново је најважније одредиште ходочасничког и културолошког туризма у држави. Град као некадашње стециште бугарског народног препорода, поседује добро очувано старо градско језгро са бројним зградама у балканском стилу, те је тако својеврсни живи музеј.
Чувен је по великом броју манастира у околини и православних храмова од којих је најпознатија црква Светих Четрдесет мученика из XIII века у подножју тврђаве Царевец.
У њој је 1236. сахрањен Свети Сава, након што се упокојио у Трнову по повратку са једног од ходочашћа из Свете Земље. Његове мошти су касније пренете у манастир Милешеву, али се гроб и дан данас чува.
У Трнову је столовала и Драгана, друга кћер кнеза Лазара као супруга царевића Александра Шишмана, а данас тамо живи мати Јустина, српкиња и најпоштованија игуманија у овој земљи. Тешке и необичне животне околности ову сада осамдесетшестогодишњу монахињу, у манастир Килифарево довеле су у петнаестој години.
Није заборавила језик и после толико година, остала је доследни мисионар Србије и православља.
Аутор: Горана Младеновић
Сниматељ: Братислав Костић
Монтажер: Ивана Нецков Грубишић
Уредник: Љубисав Алексић
Коментари