Читај ми!

Траг: Тиркизна богиња Тибета

Петнaесторо спремних и најупорнијих алпиниста из Србије, Босне и Херцеговине, Хрватске и Словеније се две године припремало за освајање чувеног врха Чо Оју на висини од 8.200 метара, једног од најтежих на свету, али је сурова природа Хималаја била јача.

Усред лета је кренуо закаснели монсун из Пакистана, што је, неочекивано, изазвало лавине, и на стравичан начин упозорио експедиције испод Хималаја да не крећу ка врховима.

Лавине су однеле живот Валтера Нонеса, алпинисте из Италије, а деветорица Шерпаса, водича и носача, којима су Хималаји природно, животно окружење тешко су страдали.

Наша експедиција је, упркос свему, 2010. године, успела да се попне на висину од 7.200 метара. Међу нашим алпинистима, који су готово читавих месец дана боравили и спавали на висини једнакој највишем врху Европе Елбрусу, на Кавказу био је и дописник РТС-а из Крушевца, и сам планинар и учесник експедиције, Драгослав Гогић.

Захваљујући његовим снимцима, у овом путописном документарном филму из два получасовна дела, сем драматичних тренутака са експедиције, сазнаћемо и како се живи на Тибету на надморској висини већој од 4.000 метара, а како у највишем главном граду света, у Катмандуу.

Филм је проглашен за најбоље спортско-туристичко телевизијско остварење на међународном фестивалу "Силафест", награђен је Видовданском повељом града Крушевца и златном медаљом за ауторско дело на ТВ фестивалу у Челареву.

Сценарио, текст и камера: Драгослав Гогић
Монтажа: Ивана Нецков Грубишић
Уредник: Љубисав Алексић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње