уторак, 29. окт 2024, 23:45
Људи за људе: Малвина Хофман
Знате ли шта повезује Навахо Индијанце, Влада Дивца, лик страдалог српског војника са острва Видо из Великог рата и скулптуру Светог Фрање Асишког? На први поглед, чини се да немају ништа заједничко, али вечерашња емисија „Код два бела голуба” откриће вам шта их спаја.
Веза је Малвина Хофман, америчка вајарка, сликарка и хуманисткиња. За нас посебно значајна током Првог светског рата, када се заинтересовала за судбину Србије и патње нашег народа, коме је у то време била потребна помоћ.
Прича о овој Американки је истовремено сага о уметности, људима, љубави, смрти, пожртвовању, о победи живота над смрћу, о Србима и Американцима и о нераскидивој повезаности између два народа. Малвина Хофман је ауторка је плаката на коме је приказан српски војник снимљен у самртном часу на путу за Плаву гробницу.
У свету је постала позната тек после своје највеће изложбе, одржане у Филд музеју у Чикагу 6. јуна 1933. Том приликом представила је 105 скулптура, 36 фигура, 30 попрсја и 39 глава које представљају све народе света, претежно у бронзи, али и у мермеру и камену. Постала је популарна широм планете. За 36 година, колико је трајала стална поставка у Музеју, изложбу је видело више од десет милиона људи. Хофманова је од Филда, оснивача Музеја, 1929. године добила највећи хонорар у историји уметности до тада, већи него што је Роден добио за „Врата пакла”. Вајарску афирмацију постигла је и низом дела којима је разрађивала тему плеса, што је последица блиског пријатељства са славном руском балерином Аном Павловом.
Реприза , 30. октобар у 06:10 и 14:05
Коментари