Веслање

Једна од древних вештина је неизоставни део ОИ од античких времена. Србија ће у Паризу имати три представника – Јовану Арсић, Николаја Пименова и Мартина Мачковића.

Веслање Веслање

Веслање је првобитно служило као превозно средство у старом Египту, Грчкој и Риму, али је тек у Енглеској између краја 17. и почетка 18. века постало спорт. Прво велико такмичење у веслању била је, сада већ редовна, годишња трка чамаца у Оксфорду и Кембриџу, која је почела 1829.

Правила такмичења

Веслачи се такмиче на раздаљини од 2000 метара, сами или у тимовима од два, четири или осморо чланова. Постоје две различите дисциплине. У једној се весло са обе руке, док у тзв. "скул" веслању, држе по једно весло у свакој руци. Осмочлана посада има кормилара, који управља чамцем и усмерава посаду. Чамац се управља помоћу малог кормила које је сајлом причвршћено за ногу једног од веслача.

Такође веслачи се деле по маси на тешке и лаке. Што се тиче веслача, просечна тежина посаде не сме да пређе 70 килограма, док је појединачни максимум 72,5 килограма. Код жена је граница просека на 57 килограма, а 59 килограма чини границу максимума за једну особу.

Историја на олимпијским играма

Веслање се одржава на свим Играма од прве модерне олимпијаде у Атини 1896. године, бар у мушкој конкуренцији. Међутим, пошто је такмичење требало да се одржи на мору, те године је морало да буде отказано због лошег времена. Женски догађаји су званично укључени у олимпијски програм много касније, на Играма у Монтреалу 1976. године.

Све до Атланта 1996. су на ОИ постојале само дисциплине за тешке веслаче, а од тада и за лаке.

САД су у почетку доминирале олимпијским веслањем, пре него што су Совјетски Савез и Немачка дошли у први план. Шестоструки олимпијци сер Стив Редгрејв (пет златних, једна бронзана) и Елизабета Олениук-Липа (пет златних, два сребра, једна бронза) надалеко су хваљени као највећи олимпијски веслачи свих времена.

Српски представници 

Три имена ће представити Србију у Паризу – Николај Пименов, Мартин Мачковић и Јована Арсић. Од Арсићеве се очекује највише медаља, јер долази у Француску као европска првакиња у дисциплини скиф појединачно.

Распоред трка и учешћа српских представника

Весљање је на програму од 27. јула до 3. августа. 

Први у трци учествује Николај Пименов 27. јула од 9.00 у квалификацијама у мушком скифу. Од 10.12 часова следи Јована Арсић у истој категорији. Затим, од 11.30 Пименов и Мачковић од 11.30 имају квалификације у дубл скулу. Од резултата на тим тркама зависи даљи распоред њихових учешчћа.

Дисциплине на Олимпијским играма:
- скиф, мушкарци
- скиф, жене 
- двојац без кормиларакајак двојац, мушкарци 
- двојац без кормилара, жене 
- четверац без кормилара, мушкарци 
- двојац скул, мушкарци
- двојац скул, жене
- четверац скул, мушкарци
- четверац скул, жене
- осмерац, мушкарци
- осмерац, жене
- лаки двојац скул, мушкарци
- лаки двојац скул, жене 
- лаки четверац, мушкарци

петак, 22. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње