Читај ми!

Хлеб у Великом рату

Прве ратне, 1914. године пшеница је у Немачкој добро родила; у Британији је жетва подбацила; Србија, још неопорављена од балканских ратова, имала је залиха жита, сваки војник по доласку у касарну добијао је по два хлеба, таина

Монографска студија "Хлеб у Великомј" рату Димитрија Вујадиновића, уз више од 500 фотографија, пружа читаоцу нови вид посматрања прилика у свету од 1914. до 1918, вешто сублимирајући економски утицај, аграрне податке и статистику са историјским чињеницама, стањем у пекарским јединицама, врстама хлеба и животним причама појединаца са свих зараћених страна. На занимљив начин Вијадиновић уз обиље података о томе где и како је која војска пекла и доставлјала хлеб представља читаоцима значај хлеба и његов утицај на стање на фронтовима, морал војника и коначан исход рата.

У америчкој војсци су, сазнајемо у књизи, постојале две врсте хлеба - гарнизонски и посебан за трупе у покрету који је био кружног облика и садржао је ланено уље, а војници су га називали "пропалицом" (панк). Данас је веома популаран хлеб комисброт - од раженог и пшеничног брашна, квасни, без јаке корице, изразитог мириса и високе нутритивне вредности - а на почетку Великог рата сваки аустријски војник носио је у торбици један такав хлеб. Колико је и како било пећи и допремати хлеб до првих линија фронта сведоче подаци о великом броју пекарских јединица у свим војскама, покретним пекарама, али и и 150.000 мула које је француска војска користила за доставу хлеба.

Едиција „Србија 1914-1918" • Ф - 21×27 cm • С - 203 • тврд повез • ћирилица • ISBN 978-86-6195-181-7

Саиздавач: ИК Прометеј

Више информација:

Предговор

Одломак

О аутору

Садржај

Књигу потражите у продавницама ПГП-а: РТС Клуб (Радио Београд, улаз из Светогорске) и на Зеленом венцу (Југ Богданова 2), или наручите на број телефона: 011/655-27-35, односно путем мејла: prodajaknjiga@rts.rs.

 

петак, 22. новембар 2024.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње