Пролеће у eтру
Резултати истраживања "Примедбе слушалаца на радио програм као целину", јул 1957.
Актуелне приче о проналажењу модела за финансирање Јавног сервиса, као и о његовој важности, враћају нас у давну 1924, када је са емитовањем отпочео претходник Радио Београда, Радио Београд-Раковица. Осмог марта 1929. године, Радио Београд је почео експериментално емитовање. У договору са Министарством пошта и телеграфа Краљевине СХС, уведена је наплата радио претплате. Редовно емитовање је свечано отпочело 24. марта 1929. године, а програм се чуо и у Хрватској и Словенији. Занимљиво је да је за сигнал и одјавну песму Радио Београда била одабрана песма "Милкина кућа на крају", а да је убрзо почео да се емитује врло шаролик програм који се састојао од музике, вести, радио драма и других садржаја.
Одсек за студиј програма, континуирано се бавио истраживањима аудиторијума слушалаца радија. Овом приликом издвајамо истраживање "Примедбе слушалаца на радио програм као целину". Као занимљив и илустративан део овог документа који се налази у архиви данашњег Центра РТС-а за истраживање јавног мњења, програма и аудиторијума навешћемо неке од налаза.
Највећи део тадашњег радијског аудиторијума био је углавном задовољан програмом (72%), сваки седми слушалац био је потпуно задовољан, док је незадовољних било врло мало (4%). Навешћемо неке од примедби и предлога слушалаца програма Радио Београда:
- Спикери да обрате већу пажњу на дикцију.
- Да се искључе бас-спикери и ангажују лирски тенори.
- Да спикери спорије читају извештаје са Класичне лутрије.
- Више непосредности у читању и глуми.
- Избегавати веће паузе између емисија.
- Давати комплетне податке о ауторима и извођачима.
- Избегавати одступања од објављеног програма.
- Тачно време давати ујутру чешће.
- Метеоролошки билтен давати чешће преко дана.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар