Наставник из Бањалуке проглашен за једног од 50 најбољих едукатора света
Данило Ковач, професор Гимназије Бања Лука и доцент Универзитета у Бањој Луци, пласирао се у 50 најбољих наставника света у оквиру Светске награде за наставнике (Global Teacher Prize).
Учесници овог такмичења пролазе више кругова ригорозног селекционог процеса који подразумева оцењивање њихових апликација и интервјуа. Првенствено се бодују различити наставни пројекти, а потом и постигнућа ученика, биографија наставника, претходне награде, визија различитих сегмената образовања, те друштвени ангажман ван школске учионице. Стручни тим оцењивача из целог света сваке године бира 50 финалиста од више хиљада пријава.
Данило Ковач је први наставник из Босне и Херцеговине који се икада пласирао у финале најпрестижнијег светског наставничког такмичења, на које је током његовог постојања пристигло преко 100.000 пријава. На крају овог надметања које је још у току, а које организује Фондација Варкеу у партнерству са Унеском, један наставник осваја главну награду у износу од милион долара. За ову награду, за коју се и самостало може пријавити било који наставник света, Ковача је предложила образовна организација Step by Step.
Биографија Данила Ковача
Данило Ковач рођен је у Требињу, гђе је завршио Гимназију „Јован Дучић“. Средњу уметничку школу за музику и балет „Васа Павић” завршио је у Подгорици. Са најбољим просеком у својој генерацији дипломирао је на Одсеку за историју Филозофског факултета у Бањој Луци. На истом одсеку окончао је мастер студије из области опште савремене историје. Његов мастер рад добио је награду за историјска истраживања Фондације „Слободан С. Беговић“, додељене на Правном факултету Универзитета у Београду. Друге мастер студије, из области методике наставе историје завршио је на британском Институту за образовање, Универзитетског колеџа у Лондону. Докторирао је на Универзитету „Сапијенца“ у Риму, а семестар докториских студија провео је на Универзитету Сорбона у Паризу.
Похађао је међународне семинаре и обуке у Берлину, Бухенвалду, Перону, Риму, Трсту, Паризу, Версају, Кану, Бечу и Будимпешти. Добијао је грантове и стипендије Универзитета „Сапијенца“ у Риму, британске, француске и руске Владе, Америчке академије у Риму, Представништва Републике Српске у Бечу, као и стипендије Владе Републике Српске за успешне студенте.
Добитник је награда и признања попут Златне значке културно-просветне заједнице Србије, као и Светосавске награде. Проглашаван је за једног од најбољих наставника бивше Југославије, те најиновативнијег наставника у Босни и Херцеговини. Екстерни је оцјењивач за историју за Програм међународне матуре.
Коментари