четвртак, 22.03.2012, 10:59 -> 12:12
štampajШта матица зна и мисли о дијаспори
Сваки трећи грађанин Србије (35%) не зна колико Срба живи и ради у иностранству. Уједно, скоро 60% грађана сматра да Срби из дијаспоре треба да учествују у политици Србије - резултати су истраживања јавног мнења матице о српској дијаспори које је на захтев Задужбине Студеница из Сједињених држава урадио ТНС Медиум Галуп.
Други део испитивања јавног мнења о српској дијаспори урађен је у матици. Наручилац је била Задужбина Студеница (САД), а испитивање је спровео ТНС Медиум Галуп на национално репрезентативном узорку од 1005 испитаника, у јануару 2012.
Кључни налази о знању грађана о српској дијаспори показују да сваки трећи грађанин Србије (35%) не зна колико Срба живи и ради у иностранству.
Половина грађана не зна колико новца годишње дијаспора шаље у матицу, нити колика су буџетска средства намењена Министарству за дијаспору.
Преко 70% грађана није упознато да у Србију из дијаспоре стиже пет милијарди долара годишње, као ни колика су улагања дијаспоре у Србију у последњих 10 година.
Ипак, више од 80% грађана сматра да би требало побољшати услове како би дијаспора могла да улаже у српску привреду.
Ставови грађана Србије о учешћу српске дијаспоре у политичком животу Србије показују да скоро 60% грађана сматра да Срби из дијаспоре треба да учествују у политици Србије и да им треба дати важне политичке функције.
Више од две трећине грађана мисли да је важно укључити представнике дијаспоре у нову Владу.
Половина грађана оценила је националну, економску, социјалну и спољну политику веома неуспешним, и сматра да би оне углавном биле боље када би се у њих укључили представници дијаспоре.
Скоро 40% грађана је мишљења да би се квалитет политичког живота у Србији побољшао њиховим ангажовањем.
Око 60% грађана сматра да српска дијаспора треба да има право гласа на изборима у Србији.
Спољна политика, наталитет, сузбијање корупције, раст привреде су четири главна питања која су веома важна већини грађана Србије. Скоро 70% њих сматра да би сарадња са дијаспором помогла у решавању тих проблема.
Прочитајте чланак о раније објављеним резултатима анкете које је спровела Задужбина Студеница о томе шта дијаспора мисли о идентитету и матици.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар