Донирање органа мера друштвеног напретка

За више од 2.000 људи у Србији нада за продужетак живота и једини начин лечења су кадаверичне трансплантације. Србија на дну европске лествице по броју кадаверичних трансплантација.

Србија је и даље на дну европске лествице по броју кадаверичних трансплантација, када се органи узимају са особе која је мождано мртва, а управо оне показују колико је једно друштво развијено.

За више од 2.000 људи то је једини начин лечења, и нада за продужетак живота.

Последњег дана године која је за нама, на Војно-медицинској академији у Београду, разговарали смо са Ненадом Лазићем из Гњилана. Иако је Нову годину дочекао у болници, био је срећан.

"Јетру сам чекао око пет месеци, и када су ми рекли да ће ми трансплантирати нову здраву јетру, нисам могао да верујем првих пола сата", рекао је Ненад Лазић.

Нови живот за Ненада почео је у понедељак 21. децембра. Стручњаци ВМА добили су позив. У Клиничком центру у Нишу налазио се пацијент коме је дијагностикована мождана смрт, а чија је породица у том најтежем тренутку одлучила да помогне онима за које још има наде.

"Нажалост, временски услови нам нису дозвољавали да се обезбеди хеликоптерски транспорт, и надам се да ће у наредном периоду и то бити обезбеђено, отишли смо санитетским возилима, транспортовали орган у одговарајућем контејнеру, и трансплантација јетре је урађена у нашој установи", рекао је руководилац тима за трансплантацију ВМА др Дарко Мирковић.

Стручњаци поручују да усвојени закони и медијска промоција значаја завештања органа и програма трансплантације, дају резултате.

"У последња три месеца имали смо више донора, него у претходне три године. Надамо се да та процедура више неће бити екслузивна вест, већ рутински део посла сваке здравствене установе", рекао је др Мирковић.

Сада се и у Ненадовој породици сада се више говори о значају даривања органа.

А у соби поред, била је 33-огодишња Ј.Р. Није хтела пред камеру, али то није ни важно. Важно је да је 18. децембра на свет донела здравог дечака тешког 3 килограма и 400 грама.

Њој је 2004. године на ВМА пресађен бубрег. Тада је наставила да живи нормално, ради, излази, редовно иде на скијање. Каже, није слутила да постоји могућност да остане у другом стању.

Размислите, информишите се, одлучите и о својој одлуци обавестите породицу!

Сви који желе да дарују органе после смрти и тако некоме поклоне нови живот, могу да се јаве Војномедицинској академији у Београду на број телефона 011 367 07 84, Донорском центру у Новом Саду на број 021 520 141, и Клиничком центру у Нишу, 018 4530 856.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 22. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње