Читај ми!

Грамофонија – Словеначка филхармонија

Чланови Словеначке филхармоније под управом Уроша Лајовица изводе симфоније број 100 и 102 Јозефа Хајдна. Емитујемо записе са винила који је објавила продукцијска кућа Заложба касет ин плошч РТВ Љубљана (ЗПК-РТЉ) 1983. године.

Снимке које ћете слушати су забележили Емилија Соклич и Руди Омота, вероватно најчувенији сниматељски тандем у историји југословенске кинематографије и дискографије. Поред тога што су забележили тон првог словеначког дугометражног играног филма „На својој земљи”, њих двоје су познати по бројним техничким иновацијама и патентима. Међу њима се налази и режијски сто за тонска снимања са интегрисаним колима, међу првима те врсте у свету. Њих двоје су интензивно развијали технологију магнетних носача звука као и технике снимања, иако су када је реч о обиму, знатно већи допринос дали кинематографији него дискографији. Њихови аудио записи укључују претежно дела савремених југословенских и светских аутора у извођењу Словеначке филхармоније, уз неколико солистичких и монографских албума. Већи део њихових снимака је објављен за ЗПК-РТЉ, док су поједини били део каталога кућа Хелидон и Југотон. Током деведесетих година је мали део њиховог опуса објављен и на компакт-дисковима, међутим, њихових снимака готово да нема на новим реиздањима.

Емилија Соклич се није бавила само звуком на филму и траци, већ је сарађивала и на пројектима који нису били у вези са уметношћу, него са енергетиком, електроником, хемијом итд. Тако је њеном заслугом Стара електрана у Љубљани набавила велики генератор струје који је био у употреби више деценија, а данас је део поставке музеја компаније Електро Љубљана. Соклич и Омот су педесетих година основали Одсек за електроакустику у Институту за електроспојеве који ће касније постати компанија Искра, а Соклич се бавила и подучавањем у Средњој техничкој школи и Филмској техничкој школи.

Аутор емисије Милан Милојковић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом