Читај ми!

Оперска сезона Еурорадија 2023/2024

Гаспарe Спонтини: Весталка

Репродукујемо дело које је извршило велики утицај на развој романтичарске опере на француском језику – Весталку Гаспара Спонтинија. Снимак је забележен на представи одржаној 19. јуна ове године у опери Бастиља у Паризу. У насловној улози, као Јулија, млада весталка, наступа Елза ван дер Хевер. Римски генерал Лициније је Мајкл Спајерс, Ев-Мод Ибо тумачи улогу Велике весталке, Жан Титжан је Великосвештеник, Жилијен Бер је Цина, вођа легионара, Флоран Мбиа је предводник Харуспика. Хором и оркестром Париске опере диригује Бертран де Били.

Јулија, свештеница у храму богиње Весте, је растрзана између завета на честитост и љубави према римском генералу Лицинију. Дело је написано за време Првог француског царства и посвећено је Жозефини, супрузи Наполеона, те поседује више политичких алузија на тадашњег француског цара. Спонтинијевој партитури су се дивили многи, укључујући и Берлиоза, посебно због изузетно раскошног оркестарског писма и уздржаног вокалног израза. Снимак који ћете чути у емисији представља прву обнову овог дела у Париској опери после 150 година. 

Весталка је иначе премијерно изведена 1807. године и данас се сматра кључном за настанак ’велике опере’, тог стожерног жанра француске опере у XIX веку. Како то каже музиколог Срђан Атанасовски, овде је реч „о сусрету француске лирске трагедије и италијанског белканта, остварењу које плени пуним оркестарским звуком и богатом хармонском палетом, али и о делу нових димензија, које укључује раскошне сцене процесија, испуњене химнама, маршевима и балетским дивертисманима”.

Иако је до премијере дошло тек директном интервенцијом тадашње француске царице Жозефине, Наполеонове супруге, дело је доживело велики успех и то не само у Француској. Наиме, између 1789. и 1826. године ово је била једина француска опера која је доживела међународни успех. У самој Париској опери, Весталка је до 1830. године изведена чак 200 пута, а извођена је и у другим оперским кућама све до половине XIX века. У наредном столећу, обнављана је спорадично, а главну улогу су певале велике диве попут Розе Понселе, Лејле Генџер, Монсерат Кабаје, Раине Кабаиванске. Треба истаћи и наступ Марије Калас у овој улози, поводом 180. годишњице опере у Миланској скали, када је као оперски режисер дебитовао Лукино Висконти. 

Уредница Ксенија Стевановић

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње