Читај ми!

Радијско предавање Трећег програма

Mилан Ћирковић: Катастрофизам – Градуализам: једна вишевековна дебата

У петак, 31. маја, можете пратити радијско предавање астофизичара Милана Ћирковића под називом “Катастрофизам – Градуализам: једна вишевековна дебата” које ћемо преносити уживо из Студија 2 Радио Београда.

Платонов дијалог Тимај садржи једну од најстаријих рационалних дискусија онога што се данас назива глобалним катастрофичким ризицима. Иако је ова тема била на периферији филозофског и културног дискурса у вековима који су уследили, тек је у периоду оригиналне епохе Просветитељства, у 18. веку питање да ли је историја Земље, живота на њој, па и људске врсте, била доминантно уобличена спорим и постепеним променама (градуализам) или драматичним, наглим преокретима са често погубним последицама (катастрофизам) дошла у жижу студија у настајућим историјским наукама.

У Радијском предавању Трећег програма Милан Ћирковић ће укратко размотрити историјске плиме и осеке, као и трансформације ових доктрина, са посебним нагласком на оно што се у наукама о Земљи и астробиологији дешавало од осамдесетих година прошлог века, као и на открића тзв. иридијумске аномалије на граници геолошких периода креде и терцијара (данас палеоген), у једној од најдраматичнијих епизода масовног изумирања живих врста на планети. Ово откриће, по Ћирковићевом мишљењу, довело је до поновног успона катастрофизма – понекад окарактерисаног као неокатастрофизам – који је и даље у току, мада данас често инкорпориран у ширу еволуциону синтезу.

Милан М. Ћирковић је научни саветник Астрономске опсерваторије у Београду и истраживачки сарадник Института за будућност човечанства при Филозофском факултету Универзитета у Оксфорду (УК). Одбранио је докторат из физике на Државном универзитету Њујорка у Стони Бруку (САД) 2000. године, где је претходно магистрирао из гео-наука 1995. године. Његови главни истраживачки интереси су у областима астробиологије (квантификација настањивости, Галактичка настањива зона, СЕТИ студије), историје и филозофије науке (антропичка начела, биоетика ризика, наука у тоталитаризму), и анализе ризика (глобални катастрофички ризици, селекциони ефекти). Ко-уредник је антологије Global Catastrophic Risks (Oxford University Press, Oxford, 2008), која је изузетно позитивно оцењена и представљена у бројним светским научним гласилима. Објавио је до сада четири монографије (најновија је The Great Silence: The Science and Philosophy of Fermi's Paradox, Oxford University Press, Oxford, 2018) и око дврста научних, стручних и прегледних радова у истраживачким часописима и зборницима, као и преко триста педесет есеја, популарно-научних и новинских текстова. Превео је на српски више књига, укључујући наслове Ричарда Фајнмена, сер Роџера Пенроуза и Пола Дејвиса.

 

Уредница: Оливера Нушић

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње