Читај ми!

Радијско предавање Трећег програма

Милан Ћирковић: Станислав Лем – филозоф космоса и еволуције

У петак, 14. јула, можете пратити радијско предавање астрофизичара Милана Ћирковића које ћемо преносити уживо из Студија 2 Радио Београда.

Прозни и дискурзивни опус пољског писца и мислиоца Станислава Лема познат је свим љубитељима научне фантастике, иако његов значај за ширу културну сцену и даље није довољно схваћен, мада се драматично увећава током последњих неколико деценија, па чак и брже, сматра Милан Ћирковић. Он ће у свом предавању скицирати два значајна правца Лемове мисли који га, по Ћирковићевом мишљењу, чине епохалним филозофом: његово тумачење астробиолошке еволуције на скали наше Галаксије на једној страни, и његов рационални, проактивни и надасве хуманистички приступ теми вештачке интелигенције. „На оба пола ове дихотомије, Лем је био деценијама испред свог времена и итекако нас може нечему научити. Штавише, са развитком наших потрага за животом другде, а још интензивније са развојем актуелних језичких модела вештачке интелигенције, његове поруке су нам све насушније потребне”.

Милан М. Ћирковић је научни саветник Астрономске опсерваторије у Београду и истраживачки сарадник Института за будућност човечанства при Филозофском факултету Универзитета у Оксфорду. Одбранио је докторат из физике на Државном универзитету Њујорка у Стони Бруку 2000. године, где је претходно магистрирао из гео-наука 1995. Његови главни истраживачки интереси су у областима астробиологије (квантификација настањивости, Галактичка настањива зона, СЕТИ студије), историје и филозофије науке (антропичка начела, биоетика ризика, наука у тоталитаризму), и анализе ризика (глобални катастрофички ризици, селекциони ефекти). Ко-уредник је антологије Global Catastrophic Risks (Oxford University Press, 2008.), која је изузетно позитивно оцењена и представљена у бројним светским научним гласилима. Објавио је до сада четири монографије (најновија је The Great Silence: The Science and Philosophy of Fermi's Paradox, Oxford University Press, 2018.) и око двеста научних, стручних и прегледних радова у истраживачким часописима и зборницима, као и бројне есеје и популарно-научне текстове. Превео је на српски језик више књига, укључујући наслове Ричарда Фајнмена, сер Роџера Пенроуза и Пола Дејвиса.

Уредници: Оливера Нушић и Предраг Шарчевић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње