среда, 30. мар 2022, 22:20
Имагинарна едиција
Џек Халберстам: Транс* феминизам (1/3)
Од среде, 30. марта, до петка, 1. априла, у наставку циклуса Имагинарна едиција можете пратити шесто поглавља Халберстамове књиге „Транс*: Кратак и откачен приказ родне варијабилности”, коју је 2018. године објавио Калифорнијски универзитет у Лос Анђелесу.
У овом есеју Халберстам прати вишедеценијске тензије између транс* теорије и феминизма, али, такође, настоји да понуди комплекснију слику њиховог односа. Анти-транс* расположење у оквирима феминизма из седамдесетих и осамдесетих година прошлог века најгласније је изражено у књизи Транссексуална империја (1979), ауторке Џенис Рејмонд. Реч је о изузетно трансфобичном делу, препуном оптужби на рачун транссексуалних жена које, наводно, упадају у „женске" просторе и насељавају их. Према њеном разумевању, транссексуалне жене дословно нападају, чак „силују", жене које су рођене-као-жене. С друге стране, она их парадоксално окривљује за саучесништво с патријархатом у производњи и консолидацији конвенционалне женствености. Ова антипатија између неких феминисткиња другог таласа и транссексуалних жена у великој је мери до данас остала повод за међусобно сумњичење и још увек представља камен спотицања за изградњу коалиције између трансродних и феминистичких активистичких група.
Међутим, према Халберстамовом мишљењу, осећања која је Џенис Рејмонд изразила у својој књизи била су репрезентативна само за прилично малобројну, премда изузетно гласну и моћну групу жена, док многе друге, укључујући чак и радикалне феминисткиње као што је Андреа Дворкин, нису на транс* жене гледале као на непријатеље. У прилог таквом мишљењу Халберстам наводи податке до којих је дошао прегледањем архива америчких женских часописа из тог периода, попут Echo of Sappho, у којима се често могу пронаћи чланци који се афирмативно односе према транс* искуствима. Уместо да заузимају јединствену позицију феминистичке транс-фобије, такви текстови нас опомињу да су различите феминисткиње у разним периодима живо расправљале и дискутовале о транссексуалности, испитујући је, прихватајући или одбијајући. И док је академски феминистички дискурс белих жена наизглед био посвећен борби против транссексуалаца и њиховом држању подаље од „женских простора", неки други дискурси третирала су транс* особе као неизбежан део женских заједница.
Превод
с енглеског: Милица Јеремић
Чита:
Александар Божовић
Уредник: Предраг
Шарчевић
Коментари