понедељак, 15. нов 2021, 22:25
Имагинарна едиција
Емануел Тајеб: Кућа од карата – злочин у политици (1/5)
У демократским друштвима политика се, у начелу, сматра мирољубивим надметањем у којем се политички противници боре и побеђују на основу броја освојених гласова на изборима, а свако уплитање насиља у изборни поредак осуђује се као израз оних агресивних нагона које су људи, захваљујући цивилизацијском напретку, кроз векове научили да контролишу.
Серија Кућа од карата (House of Cards) – сматра Емануел Тајеб, француски политиколог који се, између осталог, бави и анализом политичких ТВ серија – чиста је супротност идеји мирољубиве политичке делатности, будући да се у њој политика претвара у само место злочина. Иако се радња серије одвија у оквирима једног наизглед релистичног, веродостојног и препознатљивог политичког света Вашингтона, престонице САД, јунаци серије су специфично обликовани ликови чији се поступци заснивају на правилима утилитаризма које је још у шеснаестом веку успоставио Макијавели, а према којима је нужност та која чини закон, укључујући и подривање поља политичког деловања насиљем. Гледано из тог угла, политичке, али и бруталне криминалне, односно бестијалне активности протагониста у серији Кућа од карата спадају у домен фикције и приказане су као примена макијавелистичких принципа у сфери савремене политике. У том смислу, сматра аутор, реч је о „фикционалној антропологији племена политичара", која нам говори о актуелним страховима изазваним професионализацијом политике и одвајањем политичке елите од народа.
У седмичном циклусу Имагинарна едиција можете слушати уводно и треће поглавље Тајебове књиге, коју ће, у преводу Јасне Видић, ових дана објавити Факултет за медије и комуникације из Београда.
Текст чита: Александар
Божовић
Уредник: Предраг
Шарчевић
Коментари