Студије и огледи

Александар Бошковић: Савремена антропологија – основни правци и теоријски модели (6/6)

У овој емисији можете слушати делове обимније студије Александра Бошковића из рукописа његове нове књиге „Од каменог доба до компјутера: историја антропологије”.

У првом делу текста, аутор упућује на неколико праваца у којима се данас креће социјална и културна антропологија, с акцентом на проучавање тела и антропологију односа међу половима, првенствено на основу истраживања и радова Мерлин Стратерн и Хенријете Мор, професорки на Одељењу за антропологију у Кембриџу између 1993. и 2013. године. Такође се бави и проблематизовањем теренских истраживања, утицајима антропологије на друге научне дисциплине, као и променама теоријских парадигми које наглашавају питање разумевања због чега људи раде то што раде.

У другом делу текста Бошковић представља још нека од новијих подручја истраживања, почевши од разматрања праксе и доприноса Американке Шери Ортнер, па све до онога што се обично назива „онтолошким заокретом" у антропологији, посебно разматрајући доприносе бразилских антрополога Апаресиде Виласе и Едуарда Вивеироса де Кастра. Овај део текста завршава се освртом на проучавање климатских промена и утицаја људи на животну средину, преко утицајне, премда не увек и најсрећније образложене, идеје „антропоцена".

Коначно, у трећем делу текста понуђен је осврт на развој антрополошких традиција изван „центара", пре свега у Бразилу, али и у Србији, Хрватској и Словенији.

Спикерска интерпретација текста: Александар Божовић
Уредник: Предраг Шарчевић



Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње