Читај ми!

Студије и огледи

Марина Симић: Онтолошки обрт у антропологији

Почетак миленијума обележило је обновљено академско интересовање за питања онтологије. Различите дисциплине приступиле су овом проблему на различите начине, а у зависности од приступа јављају се и различите употребе израза „онтолошки обрт“.

Онтолошки обрт о којем пише Марина Симић долази из дисциплинарног интересовања антропологије за проучавањe алтеритета, које се ослања на више теоријских праваца, укључујући спекулативни реализам и онтологију оријентисану на објекте, Латурову теорију актера-мрежа и Делезову филозофију. Основу тзв. онтолошког обрта у антропологији и теорији културе треба тражити у радовима самог Латура, Филипа Десколе и Едуарда Вивероса де Кастра, који се баве првенствено проучавањем нативног амазонског „перспективизма", којем је Виверос де Кастро додао и концепт „мултинатурализма". Ови концепти представљају основу за изградњу нове антрополошке теорије која би у себе инкорпорирала и основне принципе нативних теорија.

Тако онтолошки обрт враћа централно место етнографији и посматра је као оруђе за стварање концепата које би требало да промени и трансформише постојеће појмове и теорије који претендују да буду свеважећи, излажући их парадоксима који их систематски подривају. Реч је, очигледно, о одговору на стари антрополошки проблем евроцентризма, али с једним важним обртом: не поставља се питање како је најбоље видети ствари, већ шта је то што можемо видети. М. Холбрад и М. А. Педерсен наводе да оно што замагљује наше „академске наочаре" нису наше политичке, културне или друге претпоставке, као што подразумевају репрезентативне теорије у антропологији, већ сама идеја онога што ствари јесу и шта могу бити (укључујући „ствари" као што су друштво, култура, политика и моћ). На тај начин, епистемолошко питање постаје онтолошко. Тај помак, сматра ауторка, омогућава нам да контингентност (дакле, и другост и разлику) етнографског материјала искористимо као платформу са које се антропологија може радикализовати у духу емпиријског, методолошког и теоријског експеримента.

Чита: Душица Мијатовић
Уредник: Предраг Шарчевић

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње