Мишел Фуко: Шта је критика?

Од понедељка 5. до петка 9. јуна у недељном циклусу „Студије“ можете пратити текст Мишела Фукоа „Шта је критика?“ и расправу о том тексту. С француског превела Милица Рашић.

Године 1978. француски филозоф Мишел Фуко вероватно је на врхунцу славе. У француском филозофском друштву 27. маја исте године, одржао је предавање под насловом „Шта је критика?", које ће постати један од најкоментарисанијих његових текстова.

Са неупоредивом страшћу и застрашујућом луцидношћу Мишел Фуко анализира појам Просвећености, ослањајући се пре свега на славни текст Имануела Канта „Шта је просвећеност?" и отуд извлачи такве последице да и један славан појам какав је „критика" више не остаје онаквим какав је био пре те интервенције. Пошто, најпре, утврди парадоксалан обрат, наиме да се Просвећеност и критика не поклапају сасвим, да њихови циљеви нису исти и да једно не проистиче из другог, Фуко утврђује да се критика поклапа са једним покретом слободе, наиме са тежњом људи да се не покоравају власти. Док, дакле, с једне стране у модерном добу имамо оно што Фуко назива „владавинизација" (gouvernementalisation), дакле тежња да се успостави свеобухватни систем владања и управљања становништвом, с друге имамо отпор тој тенденцији. То, не потчинити се владању, управо је критички импулс. Критиковати власт значи не потчинити јој се. Критика је, утолико, увек политичка и увек ствар слободе.

Превод Фукоовог текста појавиће се у зборнику „Шта је критика?" у издању Академске књиге из Новог Сада и Института за филозофију и друштвену теорију из Београда.

С француског превела Милица Рашић
Уредник Иван Миленковић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње