Научни скупови

Религија, политика, право

У циклусу РЕЛИГИЈА, ПОЛИТИКА, ПРАВО четвртком емитујемо снимке са међународног научног скупа одржаног поводом представљања истоименог зборника научних радова. У четвртој емисији можете слушати излагање Мирослава Ивановића "Да ли су религиозни људи мање склони криминалу?", а потом ће Андреј Дилигенски изложити рад "Религија, политика и право у сајбер свету", наипсан у коауторству са Драганом Прљом.

Зборник научних радова Религија, политика, право објављен је крајем прошлог лета, а суиздавачи су: Митрополија Црногорско-приморска, Институт за упоредно право из Београда, Издавачко-информативна установа „Светигора” из Цетиња и Центар за проучавање религије и верску толеранцију из Београда. У зборник су ушли текстови преко педесет ауторa – правника, теолога, филозофа, политиколога, историчара, економиста из Србије и Црне Горе, као и из иностранства – из Русије, Велике Британије, Италије, Аустрије. Међународни научни скуп поводом представљања овог зборника одржан је од 1. до 4. октобра у Будви. 

Религиозност се налази у инверзном односу према криминалу, а то је поткрепљено бројним истраживањима, тврди Мирослав Ивановић. Ова статистичка констатација довела је и до тога да данас међу истраживачима постоји известан консензус око тога да религиозност смањује криминалитет. Међутим, на нивоу колективног понашања уочљива је асиметричност – бројни колективни злочини делују као да су подстакнути конфесионалним сукобима. Какве последице и значај имају оваква сазнања за нашу социјалну политику једно је од главних питања које аутор обрађује.  

Андреј Дилигенски, у чланку писаном у коауторству са Драганом Прљом, скреће пажњу на то да је под утицајем нових информационих технологија дошло до промене класичних концепата територије, државе, суверенитета, моћи и тако даље, те да је дошло до отварања једног новог простора – сајбер простора, у којем религија, политика и право треба да нађу своју нову улогу и место. Тај нови сајбер свет доноси нове могућности за религију, политику и право, али и читав низ ограничења и могућих злоупотреба, попут угрожавања људских слобода или разноразних облика манипулација.

Следећег четвртка, 4. фебруара, емитоваћемо излагања Вофганга Рорбаха и Ахмедина Лекпека са овог скупа.

Уредница циклуса Тања Мијовић. 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње