субота, 12. сеп 2015, 20:45
Борис Марков: Тоталитет и тоталитаризам
У циклусу „Студије“, од четвртка, 10. до суботе, 12. септембра, можете пратити текст Бориса Маркова „Тоталитет и тоталитаризам“.
Борис Марков, руски филозоф, у својој студији истиче да је приликом разматрања совјетске културе важно сачувати хладнокрвност и трезвено проценити све разлоге „за“ и „против“. Ко не жели повратак назад, или непромишљено кретање напред, по његовом мишљењу, мора да се заустави и одмери позитивне моменте традиционалне и савремене културе, односно да покуша с њиховом синтезом.
Филозофска концептуализација савремене културе јесте нека врста уочавања антрополошких константи које се у овој или оној мери репродукују у различитим културама. Разуме се, филозофски пројекти се, по правилу, не оваплоћују у животу, али управо они служе као мерило оцене онога што се дешава.
Главна, пак, лекција 20. века састоји се у томе да се превлада схватање о неизбежности криза, ванредних ситуација и револуција које је својствено међусобно сукобљеним партијама и идеологијама. „Потребна је, наиме, не осуда прошлости као нечег ’ужасног’, већ схватање да савременост омогућује да се живи боље и управља хуманије“, пише Марков.
Текст је с руског језика превео Добрило Аранитовић.
Уредница Оливера Нушић.
Коментари