петак, 26. сеп 2014, 23:05
Антрополошка истраживања
Гордана Ђерић: О производњи знања – Едвард Саид
У циклусу АНТРОПОЛОШКА ИСТРАЖИВАЊА, од четвртка, 25. до суботе, 27. септембра, можете слушати текст Гордане Ђерић "О производњи знања: Едвард Саид".
У овом тексту ауторка разматра феномен производње знања у значењу на који овом феномену приступа Едвард Саид, аутор утицајних књига Оријентализам и Култура и империјализам. Када је у септембру 2003. године умро Едвард Саид, бескомпромисни критичар империја/листичког покоравања, како је написао Тони Џат у Предговору постхумно објављенe Саидовe збирке есеја Од Осла до Ирака, био је у том тренутку најпознатији интелектуалац у свету.
Сматрајући феномен производње знања везивним феноменом обимног Саидовог дела, Гордана Ђерић у тексту издваја конститутивне поставке ауторовог приступа, посредством којих је анализирао начине и механизаме произвођења знања. Овај Саидов концепт шири је од оријентализма и односи се на интелектуалну разградњу савремене догме западних наука (за коју аутор верује да потиче углавном из Сједињених Америчких Држава) о постојању објективних, неполитичких друштвених и хуманистичких наука, то јест о постојању чистог - политички неупрљаног или интересно неусловљеног знања које те науке стварају. Утицај Саидовог дела, које је обелоданило структуру доминације западног културалног дискурса, илустрован је променама које је оно изазвало у традиционалним дисциплинама, посебно у тумачењу литературе и етнографији, као и у стварању нових истраживачких поља и праваца анализе (пост)колонијалних студија.
Уредница Оливера Нушић
Коментари