петак, 19. сеп 2014, 21:00
Питање просветитељства
Жарко Паић: Фуко и критика модерности
У седмичном циклусу ПИТАЊЕ ПРОСВЕТИТЕЉСТВА, од понедељка 15. до петка 19. септембра, можете слушати текст загребачког филозофа Жарка Паића "Фуко и критика модерности".
Израз "модерни субјект" готово је плеоназам, јер субјект и субјективност постају могућим тек у модерно доба. Како се, међутим, тај субјект формира и по коју цену, питање је које поставља Жарко Паић следећи фукоовску инспирацију. Наиме, субјект се формира као моћ која је у стању да саму себе легитимише, да читав свет изведе из себе, те да тај свет образује по сопственој вољи и сопственим могућностима. Трансцендентни ауторитет - бог - одлази у други, или трећи план.
Из овакве поставке изводи се читав низ политичких последица, међу којима технике владања нису на последњем месту. Другим речима, власт ослобођена надземаљског оправдања, постаје сврха себи самој и, према Фукоовим анализама, преображава се у оно што ће добити име "управљаштво" (gouvernementalité). Жарко Паић издваја све битне мотиве Фукоове анализе модерности, велике делове посвећује Фукоовом читању Канта и Фукоовој генеалогији антропологије и убедљиво показује због чега је и у којој мери Фуко, данас, мислилац који се, у филозофији достојној тога имена, не сме заобићи.
Уредник циклуса Иван Миленковић
Коментари