среда, 02. јул 2014, 22:10
Култура и насиље – Говори Татјана Јукић
У циклусу КУЛТУРА И НАСИЉЕ средом емитујемо прилоге са истоименог научног скупа, који је одржан у Новом Саду крајем априла, у организацији Трећег програма и Завода за културу Војводине. У првој вечерашњој емисији преносимо предавање Татјане Јукић под насловом „Револуционарна култура – белешка о Ничеовом Емерсону”. После музичке емисије, у расправи о излагању Татјане Јукић учествују Никола Дедић, Јован Чекић, Милена Драгићевић Шешић, Иван Миленковић и предавач Т. Јукић.
На први поглед култура и насиље не иду заједно. Тамо где је више културе, верује се, мање је насиља, а тамо где царује насиље нема културе. У понешто измењеној перспективи, међутим, свака култура показује завидан ниво насиља, док се насиље, с друге стране, не ретко легитимише управо културом.
Учесници регионалног скупа у Новом Саду показали су да је веза насиља и културе жива и делотворна, те да се од античких времена до данас форме тога односа мењају, али да је веза, у основи, нераскидива.
Загребачки филозоф Маријан Кривак показује да је идеологија мултикултурализма, упркос "успеху" који доживљава у јавној сфери (величање вишекултуралних друштава), идеологија уских перспектива и притајеног насиља. Новосадски теоретичар књижевности Владимир Гвозден прати својеврсну историју насиља у образовним структурама, те скреће пажњу на то да су савремени манифести против насиља нерефлектовани документи који имају сумњиве учинке у јавној сфери. Нишки историчар уметности Никола Дедић снажно брани идеју модерности, односно јавне сфере као најсигурније бране против сваковрсног насиља. Новосадски теоретичар Мирослав Кевежди показује како се може водити рат преко споменика, како се, дакле, споменици злоупотребљавају у изградњи националног сећања, или националног заборава. Београдски антрополог Предраг Шарчевић говори о насиљу над особама неодређеног пола (такозвани интерсексуалци), док новосадска теоретичарка Александра Ђурић Боснић испитује стереотипне представе као нуклеусе манипулативних стратегија у затвореним друштвима. Новосадски новинар Динко Грухоњић истражује таблоидно насиље над медијима, загребачка теоретичарка књижевности Татјана Јукић развија појам револуционарне културе у Емерсоновом делу, док београдски филозоф Иван Миленковић испитује интринсично насиље сваке културе на моделу ресантимана Жила Делеза. Београдски филозоф Јован Чекић говори о естетизацији системског насиља, док београдска теоретичарка уметности Милена Драгићевић Шешић истражује баштину насиља и политику сећања на Балкану.
Циклус приредио: Иван Миленковић
Autor:
Редакција
Преносимо излагања са научних конференција и трибина. [ детаљније ]
Коментари