Читај ми!

Луј Леже - једно сведочанство о Београду

Драгоцена су сведочанства и запажања оних који нас виде са стране, оних који нису припадници нашег народа, оних који дођу међу нас, бораве неко време са нама, желећи да нас ближе упознају. Сведочанства таквих људи, и када су похвална и када критички износе наше слабости и недостатке, треба са највећом пажњом саслушати. Она нам могу помоћи да сами себе боље и јасније видимо.

У вечерашњој емисији биће речи о сведочанству које је о Србији и Београду друге половине 19. века оставио Луј Леже (1843-1923), француски писац, лингвиста и пионир славистике, који је дао велики допринос изучавању словенске митологије. Сведочанства попут Лежеовог значајна су јер нам помажу да боље сагледамо себе и властиту прошлост. 

Неке од Лежеових најзначајних студија су: "Народне словенске приче", "Словенски народ у XIX веку",  "Херојске песме и народне баладе Чеха", "Косовска битка и пропаст српског царства", "Старе словенске цивилизације". Овом списку треба, свакако, придодати изузетно дело "Словенска митологија", објављено 1904. Оно представља озбиљан покушај да се систематски и свеобухватно размотри словенски пантеон, који сачињавају бројна позитивна и негативна божанства, полубожанства и митска бића.  

Луј Леже  је два пута боравио у Београду. Први пут било је то 1867. године. О том свом боравку француски слависта је оставио неколико записа у делу "Словенски свет". Након петнаест година Леже је поново посетио српску прстоницу, а утиске о тој посети је забележио у делу "Сава, Дунав и Балкан". Лежеови описи живота и прилика у српској престоници друге половине 19. века су живи, проницљиви, добронамерни, а повремено и критички интонирани.

У вечерашњој емисији говорићемо о сведочанствима која је Луј Леже оставио о Београду, а чућемо и неке од тих његових записа. 

Аутор емисије: Војислав Карановић

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње