125 година од рођења Саве Шумановића

Преписка Саве Шумановића и Растка Петровића

Радио Београд 1 у оквиру своје емисије" Код два бела голуба" обележава јубилеј 125 година од рођења Саве Шумановића. Сваки понедељак, од 4. октобра до 29. новембра, биће посвећен великом уметнику и његовом стваралаштву.

"Сликар Сава Шумановић уверен је да нити је човек један експеримент, нити је механичко дело каква илустрација осећања и расположења уметниковог, још мање исечак из велике конструкције свемира. Слика је пре свега доживљај, који се збио изван правила по којима живи наш сунчев систем, према томе он је за њ само авантура, јер једном заробљен, најсадржајнији моменат општег покрета у природи употребљен је да оплоди нову реалност: једну од многобројних могућности неког паралелног света са овим."       

Овако је о сликару и свом пријатељу Сави Шумановићу писао књижевник Растко Петровић 1921. Шест година касније Сава Шумановић ће у Паризу насликати једну од својих најчувенијих слика, "Пијану лађу", инспирисану истоименом песмом Артура Рембоа, коју је чуо од свог пријатеља Растка Петровића. Нарушеног здравља и душевне слабости, опречних осећања и расположења, сликар ће наредних година писати своме пријатељу осликавајући прилике и свој портрет на сасвим другачији начин. Такво и је и ово писмо које ћемо чути и у вечерашњој емисији "Код два бела голуба".  

...Штовани господине Растко,

Опростите моје лудачко писмо где вас увредих крваво и ружно, маштам о уређењу државе, очекујем смрт. Растко,... Сувише је боли око мене. Несрећа искаче из мене, па вас молим, мој драги, који сте у неку руку мој херој и идеал да ме спасите.

Ја вас љубим, љубим ваше руке које вољах... Волео сам вас и то вам је доста...

Аутор: Бранислав Тодоровић Клинић

Музички уредник: Ђурђица Костић

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом