Читај ми!

Реприза

Шекспир и Лаза Костић

Вечерашња емисија говори о песничком и преводилачком раду Лазе Костића, и његовом односу према књижевном и драмском стваралаштву Вилијама Шекспира. Лаза Костић је први је код нас почео са превођењем Шекспирових дела и најзаслужнији је за стварање култа највећег драматичара света код нас. Када је Лаза чуо за енглеског барда, тешко је рећи. Зна се да је већ у 18 години објавио први превод Шекспира, одломак из љубавне трагедије „Ромео и Јулија“.

 

Године 1879. у Београду, појавио се превод Хамлета из пера Константина Станишића. Лаза Костић је превод одмах прочитао и био разочаран. Одлучио је да га преведе сам. ''Осетио сам се некако задужен да покажем како то ваља превести на српски'' – записао је о томе сам песник и преводилац.

Године 1879. у Београду, појавио се превод Хамлета из пера Константина Станишића. Лаза Костић је превод одмах прочитао и био разочаран. Одлучио је да га преведе сам. ''Осетио сам се некако задужен да покажем како то ваља превести на српски'' – записао је о томе сам песник и преводилац. Лаза Костић најзначајнији је по преводима Шекспирових дела (Ромео и Јулија, Хамлет, Краљ Лир и Ричард III). И након што их је превео, и даље је те своје преводе унапређивао. О тим преводима критички суд оставили су Милош Црњански, Богдан Поповић и Владета Поповић.       

Аутор емисије: Сања Баум

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње