Читај ми!

РТС у Јордану: Пола века у избеглиштву – судбина породице Ал-Набриси

Једна од земаља која је претходних деценија била уточиште за избеглице региона Блиског истока је Краљевина Јордан. Они данас чине 45 одсто укупног становништва те земље. Палестинске избеглице долазиле су у два велика таласа, након сукоба 1948. и 1967, многи од њих и деценијама касније живе у избегличким центрима. Екипа РТС-а је посетила камп Бака.

Езат је у Јордан дошао пре више од пола века. Из куће у Гази пут га је водио најпре до кампа Ал Нусерат, а затим Јорданском долином до места  Бака.

Екипа РТС-а га је срела са сином у болници, у кампу Бака, у којем је упознао жену, створио породицу и где живе од 1969. године.

Дуг пут преко Јорданске долине

"Тешко је то било време, тешко је било стићи до Јордана. Стигао сам преко Јорданске долине. Било је пуно препрека и тешкоћа на путу. Камп је у почетку био неописив, свуда су били шатори, около је било блато у које сам упадао док сам ходао, али сада имамо куће, боље је," каже Езат Саламе Хасан Ал-Набриси.

Из свог дома понео је само одећу, јер га је чекао дуг пут, нема сачувану ниједну фотографију.

"Кључ куће, то је оно што бих волео да сам понео са собом. Наравно, нико не може лако да заборави место у којем је рођен и где је одрастао и надам се да ћу једног дана моћи да се вратим, нисам очекивао да ћу овде оволико остати," додаје Езат.

Избеглице из Газе, за разлику од Палестинаца са Западне обале, нису имале могућност да добијају јорданско држављанство. Ипак, смештај и неку врсту помоћи добијају већ деценијама.

Јасер Езат: Избеглице из Газе дискриминисане

У кампу у којем више од 30 одсто људи живи испод линије сиромаштва, то, међутим, није довољно.

"Становници Газе су дискриминисани у односу на остале. Ја сам из Газе и немам личну карту, немам иста права на образовање и здравство, и третирају нас другачије него друге избеглице. Рођен сам 1973. у Јордану, али се и даље осећам као странац. Желим да се вратим и живим у својој домовини", истиче Јасер Езат Саламе Хасан Ал-Набриси.

У камп у који медији улазе с посебном дозволом и са безбедносним ограничењима, постоји и 16 активних школа. Имају и дом здравља који се прилагођава потребама становника Баке.

"Особље нуди психолошку подршку и помоћ избеглицама. То је све више потребно, а људе је било срамота да траже такву помоћ. Ми заједно са социјалним службама радимо на томе, имамо углавном анксиозност, депресију, посттрауматски синдром", наводи Бутаина Ал Абд, шефица здравственог центра УНРВА у кампу Бака. 

Избеглице повећале број становника Јордана

Избегличке кризе од 2011. увећале су број становника Јордана са мање од седам на више од 11 милиона. У земљи која се бори са недостатком воде, окружена конфликтима, свака могућност новог померања избеглица се зато пажљиво прати.

Палестинске избеглице које су уточиште тражиле у Јордану биле су смештене у десет формалних и три неформална кампа. Један од тих кампова – Бака, данас региструје њих скоро 160.000.

Када су стизали, били су смештени у око 8.000 шатора. Данас су те шаторе замениле куће.

четвртак, 09. јануар 2025.
15° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње