Читај ми!

Да ли је Јапан пожељнија дестинација од САД за највећег светског произвођача чипова

Тајвански џин у области производње полупроводника "ТСМЦ", који је до сада чипове правио само код куће и у матици Кини, одлучио је да у склопу нове стратегије развоја производних капацитета ван подручја која могу бити захваћена евентуалним ратним сукобом између Пекинга и Тајпеја изгради чак две (скупе) фабрике у Јапану.

"ТСМЦ" је, наиме, 2020. године објавио план да једно од нових постројења у иностранству изгради у САД, док је одлуку да подигне своју прву фабрику у Јапану обзнанио 2021. Ипак, производња у Јапану не само што ће почети раније него у САД, већ су Тајванци управо одлучили да због повољних услова у Земљи излазећег тамо изграде још једно, веће и скупље, постројење.

Највећи светски произвођач чипова по уговору тајванска компанија "ТСМЦ" изградиће у јапанском граду Кумамотоу чак две фабрике полупроводника, јављају медији у Источној Азији.

У том урбаном центру на јужном јапанском острву Кјушу при крају су радови за успостављање фабрике "ТСМЦ" која ће производити чипове с електричним колима промера између 28 и 12 нанометара, али компанија са седиштем у тајванском граду Хсинчу сада најављује изградњу још једног постројења које ће производити напредније чипове промера од 12, односно, шест нанометара.

Што је промер мањи чип је моћнији и тежи за производњу. Куриозитет је да је Јапан, који је осамдесетих година био убедљиво највећи произвођач чипова на свету, сада у позицији да сопственим снагама може да изради само слабије чипове промера до 40 нанометара, због чега се његова електронска индустрија у доброј мери ослања на тајванске, јужнокорејске и америчке полупроводнике.

С друге стране, тајвански "ТСМЦ" (једини на свету) већ масовно производи чипове промера само три нанометра, који су најнапреднија технологија у тој грани индустрије.

Подизање фабрике чипова захтева џиновске инвестиције и друга фабрика "ТСМЦ"-а у Кумаматоу ће коштати, процењује се, преко 13 милијарди америчких долара. Наравно, Тајванци у Јапану могу да рачунају на финансијску стимулацију владе у Токију и пореске олакшице након што постројења почну са радом – већ се најављује да ће у покривању тог трошка јапанска држава учествовати са 30 одсто.

Када се политика умеша у економију

До тог улагања "ТСМЦ"-а, који је до сада чипове производио искључиво на Тајвану и у матици Кини, дошло је из политичко-безбедносних разлога.

Наиме, компанија се повиновала притиску владе у Вашингтону која спроводи политику економског одвајања од Кине, која подразумева смањивање зависности од кинеског тржишта и од кинеских снабдевача.

Такође, САД активно настоје да успоре економски развој и војно јачање НР Кине кроз увођење санкција, попут забране извоза и трансфера технологија и знања у области напредних технологија (софистицираних чипова, вештачке интелигенције и квантних компјутера).

У склопу настојања да обезбеди снабдевање производима стратешке важности одвојено од Кине, Вашингтон је протеклих неколико година радио на томе да убеди своје војнополитичке савезнике у Источној Азији (Републику Кореју, Тајван и Јапан) да изместе своје фабрике полупроводника из матице Кине или у њима ограниче производњу само на старије генерације чипова, као и да своје производне капацитете изнова развију у државама савезницама.

За "ТСМЦ" то је практично значило да треба да отвори фабрике чипова у САД, Јапану, па и Европској унији (конкретно, Немачкој), упркос чињеници да су трошкови производње најнижи на Тајвану и у матици Кини, где је и највећа концентрација квалификоване радне снаге.

Све то како би се оформио ланац снабдевања чиповима за потребе електронских, аутомобилских и војних индустрија САД и њених савезника који је потпуно независан од постројења у Кини, па и Тајвану, будући да постоји могућност да то пацифичко острво са 23 милиона становника дође под контролу владе у Пекингу.

Кашњење у САД и напредак у Јапану

"Тајванска компанија за производњу полупроводника" ("ТСМЦ") је, дакле, била присиљена да дефинише план улагања у иностранство, тежак преко 100 милијарди долара. У њему посебно битно место заузима изградња фабрике чипова промера четири нанометра у Аризони, која би већ требало да се приводи крају, али касни због недостатка квалификоване радне снаге и других проблема, као што су одлагања у исплати финансијског стимулуса америчке владе и сложени законски прописи.

Она ће са радом, уместо 2024. почети 2025. године.

С друге стране, мада је план тајванске мега компаније, која поседује огромну количину кеша, првобитно предвиђао једно постројење у Јапану, сада је познато да је она већ почела да ради на документацији за подизање и друге фабрике у Земљи излазећег сунца.

Разлоге за то треба тражити у томе што Јапан, нарочито острво Кјушу, има више предности за "ТСМЦ" у односу на САД. Најпре, Кјушу се налази на само око 1.200 километара од Тајвана, што поједностављује логистику потребну за успостављање нове фабрике, штеди транспортне трошкове и чак представља погодност за тајванске инжењере који ће радити у њој, јер ће, ако то желе, моћи да се авионом врате кући и за викенд.

Даље, Кјушу обилује хидролошким ресурсима, што је врло битно, јер се у производњи чипова користе велике количине воде.

Обострана корист

Такође, мада су трошкови живота и плате у Земљи излазећег сунца уопште говорећи виши него на Тајвану, Кјушу је регион који је релативно мање развијен и осетно јефтинији за живот од највећег јапанског острва Хоншу, на којем се налазе сви главни урбани центри далекоисточне царевине, тако да тајванска компанија тамо неће имати много веће трошкове у пословању него на сопственом острву.

Јапан поседује и развијену мрежу снабдевача гасом, материјалима и уређајима који се користе у произовдњи чипова. Тамошњи радници су врло вредни и дисциплиновани, не изостају с посла без правог разлога и не протестују (односно, не обустављају производњу) ни близу колико амерички.

Такође, очекује се и да ће крупна јапанска електронска и аутомобилска индустрија у потпуности упити чипове направљене у Кумамотоу, тако да се тајванска компанија с правом може надати добрим пословним резултатима.

С друге стране, захваљујући доласку "ТСМЦ"-а Јапан ће доживети једну врсту економског препорода, јер ће његова индустрија добити стабилан и јефтин извор снабдевања квалитетним чиповима, те профитирати кроз трансфер технологија и знања, који ће онда у будућности омогућити и домаћим произвођачима полупроводника, као што су "Рапидус" и "Кијоксија", да ухвате прикључак са светским лидерима у тој индустријској грани.

Изградња прве фабрике "ТСМЦ"-а у Кумаматоу, вредне преко седам милијарди долара, почела је у априлу прошле године и, тврде поједини медији, биће завршена пре рока следеће године, док би за другу темељи требали да буду постављени наредног лета.

среда, 08. јануар 2025.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње