Читај ми!

Ванредна ситуација због пожара на санитарној депонији "Метерис" у Ранутовцу

На делу територије Врања на снази је ванредна ситуација због пожара на санитарној депонији "Метерис" у Ранутовцу. Штаб за ванредне ситуације наложио је да Завод за јавно здравље редовно контролише квалитет ваздуха. Тренутно се и на депонији "Метерис" постављају мерни инструменти који ће контролисати ваздух, а извештаји ће бити готови за две недеље.

Завод за јавно здравље свакодневно на пет мерних места у граду контролише квалитет ваздуха, стигли су резултати.  

Др Невенка Станојковић, специјалиста хигијене у ЗЗЈЗ у Врању, каже: "На основу параметара које ми радимо сумпор диоксид, чађ и азотови оксиди, као и суспендоване честице на мерном месту у ЗЗЈЗ, јучерашњи резултати показују да су концентрације ових загађујућих материја испод граничних вредности. Међутим, прекјуче, с обзиром на то да смо имали 21 пожар на депонији "Метерис", у вечерњим сатима 21-ог и 22-ог имали смо лош квалитет ваздуха, односно суспендоване честице ПМ10 биле су изнад граничних вредности. Тако да је гранична вредност 50 микрограма на метар кубни, а имали смо 59 микрограма за сат времена, али то су просечне дневне вредности. С тим што смо сви ми становници Врања приметили да је у јутарњим сатима било веће загађење, док је после већ било боље."

Данас је боља ситуација.


Др Станојковић додаје: "Јучерашњи резултати су такви да су сви параметри које сам навела испод граница нормале, односно испод граница максималне дозвољене концентрације."

- Да ли честице које смо удисали претходних дана, када је ваздух био лошег квалитета, да ли могу да утичу на наше здравље и како?

Др Станојковић објашњава: "Ми не можемо да кажемо са сигурношћу зато што радимо само ове параметре које сам набројала. Kонкретно, што се тиче пожара на депонији, врло су опасне материје као што су рецимо диоксини, фурани, које не контролишемо. Тако да немамо те резултате колика је концентрација њихова била, иначе они могу да делују токсично и канцерогено. Много је велики број материја загађујућих које се ослобађају, а ми немамо њихове вредности, тако да не можемо да кажемо само на основу ових параметара."

- Kако да се понашамо убудуће, ако се деси слична ситуација?  

Др Невенка Станојковић, специјалиста хигијене у ЗЗЈЗ у Врању, каже: "Kада се осети непријатан мирис препорука је да грађани буду у затвореним просторијама, да затворе прозоре, врата, вентиле у кухињама, купатилима својим, посебно осетљиве категорије деца, труднице, старије особе, хронични болесници, поготову оболели од хроничних респираторних и кардио васкуларних проблема, треба да буду у затвореним просторијама. Ако се дим и непријатан мирис осећају дуже, треба да се изврши њихова евакуација код рођака и слично."

Штаб за ванредне ситуације у граду саопштава да је ситуација на депонији "Метерис" након пожара под контролом, нема отворених жаришта. До сада је насипано преко пет хиљада кубика земље, а простор је поливен и водом. И у околним селима на неколико локација, пожари су под контролом.

петак, 25. јул 2025.
31° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом