Нова опасност за децу на друштвеним мрежама - "Супермен изазов" би могао да буде кобан

Најмање осморо деце из Бањалуке и Лакташа повређено је у "Супермен изазову" са друштвене мреже "Тик-ток". Полиција је упозорила родитеље да обрате пажњу на активности деце на интернету. И полиција Црне Горе упозорила је родитеље на појаву Тик-ток изазова под називом "Летећи Супермен".

У изазову "Летећи Супермен", који промовише друштвена мрежа Тик-ток, двоје деце укрсти руке, док им треће скочи на руке, након чега га бацају у ваздух. Баш у тој игри ученица Основне школе "Свети Сава" из бањалучког насеља Лауш поломила је обе руке, каже директор Мирослав Попржен.

"Девојчица је пала, дочекала се на руке, појавио се оток на рукама. Има напукнуће обе кости изнад ручног зглоба”, рекао је Мирослав Попржен, директор основне школе "Свети Сава" у Бањалуци.

Изазови су евидентни и међу ученицима Основне школе "Вук Стефановић Караџић" у Добоју. Две ученице задобиле су лакше повреде руку.

"Прегледајући те снимке, има стварно ситуација које су могле бити са кобним исходом. За мене је поражавајућа чињеница да су родитељи имали ту информацију, да је дошло до повреде ученика, а да нису нас као школу обавестили", рекао је Љубиша Благојевић, председник Актива основних школа добојске регије.

Који су психолошки узроци

За децу је виртуелни свет постао реалност, зато често не размишљајући о последицама постају део опасних изазова са друштвених мрежа. Додатни проблем представља притисак вршњака, али и жеља за припадањем модерном друштву, објашњавају стручњаци.

"Највише користе у том повезивању, развијању свог колективног идентитета и стварању социјалног имиџа”, истиче психолог Ена Теофиловић.

Социолог Габријела Гојковић додаје да они посматрају јавне личности, њихову моћ, богатство, ауторитет и желе да и они буду такви и ту настаје проблем – увек је све узрочно-последична веза.

Шта предузимају родитељи

Родитељи су забринути. Упркос ограниченом коришћењу мобилних телефона и праћењу садржаја који деца гледају на интернету, изазови су све присутнији.

"Било је ситуација када ми испричају да је било снимања у школи, па објављивања, неко од њихових другара”, каже Тијана Васиљевић Стокић, мајка троје деце.

"Супруга и ја настојимо да исконтролишемо колико је то могуће, да им не дозвољавамо, чак и када користе Јутјуб, да то буду неки садржаји који су прилагођени њиховом узрасту”, додаје Слободан Чакаревић, отац двоје деце.

Уместо забране, кажу стручњаци, боља опција је контролисати садржај који деца гледају на друштвеним мрежама и указивати им на ризична понашања, попут последњег у низу изазова.

среда, 15. јануар 2025.
-2° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове