среда, 24.06.2026, 19:33 -> 20:27
Извор: Радио Београд 1
Мацут за Радио Београд: Медицина је моја прва љубав, а стабилност државе и интеграција са Српском су приоритети
Председник Владе Србије проф. др Ђуро Мацут гостовао је у политичком ток-шоуу "У среду са Бојаном Билбијом" на таласима Радио Београда 1. У отвореном разговору, премијер је говорио о балансирању између лекарског позива и вођења Владе, дубинском разумевању државног система, као и о конкретним корацима у интеграцији са Републиком Српском, најављујући рокове за кључне инфраструктурне пројекте попут аеродрома у Требињу и ауто-пута до Бијељине.
Мало је познато да је актуелни председник Владе Србије своју младост делом везао за Радио Београд, где је крајем седамдесетих година прошао аудицију код чувеног Бате Миладиновића као члан драмске секције Oсновне школе "Војвода Мишић".
Медицина као животни позив и предност у политици
Иако јавност на њега примарно гледа као на политичара, Ђуро Мацут је признати светски стручњак у области ендокринологије са више од 35 година искуства у струци. И поред премијерских обавеза, он је остао активан на Медицинском факултету и Клиници за ендокринологију.
"Медицина је моје прво и занимање и љубав, то је оно што волим да радим. Она ми дође као освежавајућа компензација после напорног дана у Влади. Када смо разговарали о преузимању функције, мој услов председнику Вучићу био је да останем у медицини и на факултету. Рекао ми је да нећу успети, али ја сам морао", рекао је Мацут.
Премијер истиче да му медицински позив даје аналитичност и стабилност које успешно имплементира у политици:
"Ја сам прилично аналитичан и увек сам умерени оптимиста. Као и сви лекари – не можете обећавати чуда, јер је то неодговорно, али не можете бити ни песимиста. Лекарски позив ми помаже да у разговору са људима увек схватим шта желе да кажу и да иза тога нађем решење", истакао је председник Владе.
"Држава се не налази изван Србије, наша држава је у Србији"
Коментаришући политичку сцену и одлазак појединих представника опозиције у Брисел и Стразбур како би износили унутрашње проблеме земље, премијер је нагласио да то сведочи о несхватању комплексности и важности државног система.
"Имао сам примедбу у разговорима са академском заједницом да није у реду да наше проблеме решавамо у Бриселу. Европа из тога може само да извуче контекст да нисмо зрели и да немамо национални консензус. Држава се не налази изван Србије, наша држава је у Србији. Ми смо државотворни народ", поручио је Мацут.
Подсетио је да држава није само политика или протест на улици, већ сложен систем који чине здравство, школство, привреда, енергетика и инфраструктура, те да је дужност сваког појединца да је чува и унапређује.
Интеграција са Републиком Српском: Аеродром и ауто-пут у наредне две године
Премијер се осврнуо и на своју недавну посету Бањалуци и редовне месечне састанке са премијером Републике Српске Савом Минићем, истичући да је кључна реч њихових односа – интеграција.
"По мајци и оцу сам пореклом са те стране Дрине, одлично познајем менталитет тих људи. Један од мојих изазова био је да се повежемо у свим правцима са Републиком Српском. Имамо уговор о специјалним везама који су поставили председници Вучић и Додик, а премијер Минић и ја га сада имплементирамо у практичном смислу кроз месечне оперативне састанке", објаснио је председник Владе.
О будућности региона: Спуштање тензија и култура сећања
Један од најважнијих пројеката на пољу културе сећања јесте изградња меморијалног центра Доња Градина, стратишта које премијер описује као место можда и већег страдања од самог Јасеновца. Пројекат је започет ове године, а завршетак мањих грађевинских захвата на меморијалу очекује се већ за годину дана.
Ипак, поглед премијера Мацута окренут је ка регионалној стабилности и будућности, уз неопходну рационализацију односа са суседима, пре свега са Хрватском.
"Морамо превазићи ове мучне разговоре и спустити тензије. То је неминовност, не само због условљавања Европске уније, већ зато што је природно да се интегришемо и будемо боље повезани. Не смемо фаворизовати духове прошлости кроз програме који иритирају једне или друге. Морамо послати поруку мира", навео је премијер.
Завршавајући разговор, премијер је поделио утиске са улица Бањалуке, истичући да подршка народа Републике Српске према Србији и њеним представницима остаје безрезервна, емотивна и дубока – толико да га на улицама често препознају и поздрављају чак и његови дугогодишњи пацијенти.
Коментари