Мацут и Минић о унапређењу сарадње у областима здравства, образовања, инфраструктуре

Председник Владе Србије Ђуро Мацут састао се у Бањалуци са председником Владе Републике Српске Савом Минићем, у оквиру наставка интензивне сарадње Србије и Српске усмерене ка јачању институционалних веза и реализацији заједничких пројеката од значаја за грађане са обе стране Дрине.

Премијери Мацут и Минић разговарали су о унапређењу сарадње у областима здравства, образовања, науке, инфраструктуре, привреде и саобраћајног повезивања, као и о наставку реализације заједничких развојних иницијатива, наводи се у саопштењу владе Србије.

Мацут је поручио да политика мора да се мери конкретним резултатима и нагласио да је циљ заједничког деловања реализација пројеката који грађанима доносе непосредну корист.

Како је навео, инфраструктурно повезивање Србије и Републике Српске представља један од приоритета, јер сваки нови пут, мост или саобраћајна веза доприносе бржем развоју, снажнијој привреди и бољем квалитету живота.

Он је указао и на значај сарадње у области науке и високог образовања, оценивши да је улагање у знање најважнија инвестиција коју једно друштво може да направи, те да постоји простор за интензивније повезивање универзитета, научних институција и истраживача кроз заједничке пројекте.

Мацут је истакао и важност јачања културне и просветне сарадње, кроз подршку размени ученика, студената, уметника и научних радника, као и кроз очување заједничког језика, традиције и културног наслеђа.

Поручио је да ће Србија наставити да буде поуздан и снажан ослонац Републици Српској и да са њеним институцијама развија партнерске односе засноване на међусобном поштовању, одговорности и заједничкој визији развоја.

Састанку су присуствовали и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Александра Софронијевић, министар науке, технолошког развоја и иновација академик проф. др Бела Балинт, министар без портфеља задужен да прати стање, предлаже мере и учествује у координацији активности у области односа са дијаспором Ђорђе Милићевић, в.д. директорка Фонда за науку Дарија Кисић и амбасадор Србије у Босни и Херцеговини Иван Тодоров.

У делегацији Владе Републике Српске били су министар за научнотехнолошки развој и високо образовање Драга Мастиловић, министар саобраћаја и веза Зоран Стевановић, помоћник министра за просторно уређење, грађевинарство и екологију Драган Јевтић и помоћник министра за европске интеграције и међународну сарадњу Хелена Крнетић.

уторак, 23. јун 2026.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом