Читај ми!

Акција "Застани Србијо", протести и блокаде поново у више градова Србије

На више локација у Београду, Новом Саду, Сремским Карловцима, Нишу, Крагујевцу, Ужицу, Лесковцу у 11.52 студенти, грађани и представници опозиције су се окупљали због трагедије на Железничкој станици у којој је страдало 15 људи. Овог пута у Новом Саду блокирана је раскрсница код Бановине због седнице Скупштине Војводине која је почела данас у 10h и убрзо прекинута, настављена и завршена. И у Београду су окупљени симболично на више локација одали пошту страдалима. Активисти Иницијативе ,,Мост остаје" дошли су испред РТС-а и блокирали Таковску улицу на 15 минута.

Новосадска опозиција је позвала грађане да се окупе у акцији „Застани Србијо“ и да на 15 минута прекину све што раде и одају пошту страдалима у трагедији на Железничкој станици.

Овог пута блокирана је раскрсница код Бановине због седнице Скупштине Војводине која је почела данас у 10h и убрзо прекинута, па настављена и завршена. Међу окупљеним грађанима били су и представници опозиционих политичких партија. 

"Наших 15 минута громогласне тишине биће порука свима који владају Србијом, Војводином и Новим Садом - тражимо одговорност", наводи се у позиву који је грађанима раније упутила новосадска опозиција.

После петнаестоминутне блокаде, јавља дописник РТС-а,представници опозиције су отишли испред Покрајинске владе Војводине и затражили оставку Дамира Зобенице, потпредседника Скупштине Војводине зато што је у јавност доспео снимак у којем наводно он даје инструкције члановима Српске напредне странке да вређају опозицију током 15 минута тишине. Испред Владе Војводине представници опозиције пуштали су поменути аудио снимак за који власт, пак, тврди да је генерисан уз помоћ вештачке интелигенције.

Акција “Застани Србијо” организована је и у Београду на више локација, на којима су се окупиле групе грађана и опозиционих представника.

И овог петка Иницијатива “Мост остаје” организовала је акцију „15 за 15“ испред Радио-телевизије Србије и блокирала Таковску улицу.

Пошту жртвама одали су студенти на четири универзитета у Србији, Београду, Новом Саду, Нишу и од данас – Крагујевцу.

Студенти Београдског универзитета

Испред Ректората, на Студентском тргу у Београду, окупљени су одали пошту страдалима, али су и студенти Машинског факултета, како су и најавили, блокирали раскрсницу улица Kраљице Наталије и Рузвелтове.

Блокади студената Правног факултета у Београду на раскрсници Булевара краља Александра и Београдске придружили су се и опозициони посланици и функционери Нове Демократске странке Србије.

Наставници и сарадници Правног факултета Универзитета у Београду, њих 47, данас су подржали студенте и запослене у, како се наводи, испољавању слободе говора и окупљања, које су гарантоване Уставом.

Студенти Медицинског факултета у Београду блокирали су Булевар ослобођења, угао код Пастерове улице на 15 минута како би на тај начин одали пошту жртвама трагедије у Новом Саду када је пала надстрешница Железничке станице и усмртила 15 људи.

Новосадски студенти

Студенти Природно-математичког факултета у Новом Саду блокирали су све три зграде тог факултета.

Наводе да имају пуну подршку већине професора факултета, док је декан Срђан Рончевић потврдио за медије да су, након што су обавештени о блокади, запослени на већини департмана размотрили студентске захтеве и донели одлуку да им пруже пуну подршку.

Додао је и да је тражио од представника студената да "се остане изван оквира страначког деловања и тих врста активизма, да то остане студентска блокада, да то остане њихов став, а то је размишљање и већине запослених."

Данас се кратким саопштењем огласио и Декански колегијум Академије уметности Нови Сад, у коме наводе да изражавају подршку студентима који су у блокади у сва три објекта Академије уметности Нови Сад.

Претходно су и професори Филозофског факултета у Новом Саду подржали студенте и најавили да наставе на овом факултету неће бити.

У саопштењу су навели да пружају снажну подршку њиховим студентима и студенткињама и свим студентима широм Србије, као и да траже да се хитно обуставе сви напади на чланове просветне и академске заједнице.

Група студената Правног факуктета у Новом Саду, блокирала је овај факултет, уместо у понедељак како су претходно најавили. Накнадно ће донети конкретне одлуке о блокади и начину функционисања. Ово је четврти факултет у Новом Саду који је у блокади, поред Филозофског, ПМФ-а и Академије.

Студенти Универзитета у Крагујевцу

Студенти су у Крагујевцу минутом ћутања одали пошту жртвама несреће у Новом Саду, а потом су блокирали зграду крагујевачког Ректората. Организатор блокаде је неформална група студената Филолошко-уметничког факултета у Крагујевцу.

Ректорат су блокирали, јер, како кажу, зграду свог факултета немају. Кажу да од блокаде неће одустати док захтеви, који су исти као и њихових колега у Новом Саду, Београду и Нишу, не буду испуњени.

"Захтевамо потпуну документацију реконструкције железнице у Новом Саду, као и одбацивање оптужби колега који су протествоали у Београду. Бићемо у згради Ректората, блокираћемо Ректорат и нећемо излазити све док наши захтеви не буду испуњени", рекла је студенткиња крагујевачког ФИЛУМ-а, Николина Николић.

Са крагујевачког Универзитета саопштили су да запослени у свим службама у Ректорату раде несметано током протеста групе студената и да они не угрожавају имовину Универзитета.

Ректорски колегијум Универзитета у Крагујевцу истиче да поштује право на слободу мишљења, као основе за развој научне мисли, уз обавезу поштовања правне државе и принципа владавине права.

Универзитет у Крагујевцу напомиње и да сва отворена питања треба решавати у дијалогу између релевантних чинилаца.

Петнаестоминутне блокаде данас су одржане и у Лесковцу, Ужицу и Сремским Карловцима.

Акција "Застани, Србијо" одржана је и прошлог петка у 11.52 симболичном петнаестоминутном тишином, као и пре три недеље.

После несреће у Новом Саду одржан је и низ протеста и блокада

У урушавању надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду 1. новембра страдало је 15 људи, а две особе су тешко повређене. Због ове несреће у Новом Саду 13 особа је ухапшено.

четвртак, 26. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње