Посланици у Скупштини Србије завршили су данашњу расправу о Предлогу за разрешење министра привреде Радета Басте, а седница ће бити настављена сутра у 10.00 часова.
понедељак, 10.07.2023, 10:32 -> 19:53
Извор: РТС, Танјуг, Фонет
Посланици сутра настављају расправу о смени министра Радета Басте
Скупштинa Србије расправљалa je о Предлогу за разрешење министра привреде Радета Басте, који је образложио министар без портфеља Ђорђе Милићевић. Посланици ће наставити расправу сутра у 10.00 часова.
Скупштина сутра наставља расправу о смени Басте
Посланици СПС-а: Влада мора бити јединствена
Посланик СПС Угљеша Марковић истакао је да се та странка пре избора залагала за политику против чланства у НАТО, против признања Косова и против санкција Русији, и да им грађани верују јер не мењају политику.
"Код министра Басте имамо солирања која нису у складу са политиком Србије, он тражи да се чланови Владе деле по питању санкција Србији, што није став ни Јединствене Србије, ни СПС-а, ни Влада"”, истакла је Весна Ивковић, посланица СПС-а.
Миленко Јованов из СНС-а рекао је да "не можете руководити једним телом и бити против његове политике".
Казао је да је Србија данас једна од ретких земаља у свету која се држи принципа међународног права и која се руководи тим принципима у руковођењу.
Председник покрета Двери Бошко Обрадовић навео је да сматра да су "оставка Ружића и смена Басте добар корак".
"Цела влада треба да поднесе оставку, не знам шта чека Ана Брнабић која је то обећала још пре месец дана", рекао је Обрадовић.
Указао је на то да се "Басти спочитава да не поштује одлуке Савета за националну безбедност, а та иста Влада је прекршила неке друге одлуке Савета, као што је одлука против француско-немачког предлога за Косово и мораторијум на војне вежбе са било којом земљом света".
Додао је да је једино мирно решење оставка целе Владе и ванредни избори на свим нивоима, уз формирање техничке владе на шест или осам месеци.
Посланик Зелено-левог клуба Роберт Козма рекао је да посланици те групе "неће учествовати у решењу ове збрке унутар владајуће већине".
"Чули смо да се Баста разрешава због разједињавања у Влади, али ког јединства", упитао је Козма.
Скупштина наставила расправу
Након једносатне паузе, посланици су у Скупштини Србије наставили расправу о разрешењу министра Радета Басте.
Седницу води Владимир Орлић, председник Парламента.
Владајућа коалиција подржава разрешење Радета Басте
Посланици владајуће коалиције најавили су да ће подржати разрешење министра привреде Радета Басте које је предложила председница Владе Ана Брнабић, оцењујући да у Влади мора постојати јединство када је реч о државној и националној политици.
Опозиција је критиковала избор Басте за министра привреде уз поруку да нису много заинтересовани за његову политичку судбину.
Шеф посланичке групе Савеза војвођанских Мађара Балинт Пастор каже да ће та посланичка група гласати за разрешење, оцењујући да је реч о техничком питању.
"Члан Владе одговора за свој рад председнику Владе, Влади и Народној скупштини. Влада је предложила његово разрешење и у оваквим ситуацијама је то једно техничко питање. Да је по нашем уставу канцеларски систем, као што је у Немачкој или Мађарској, Скупштина не би требало да расправља о разрешењу министра већ би председник Владе то могао да учини и без Скупштине", рекао је Пастор.
Како је додао, пошто је Србија земља са чистим парламентарним системом државне власти, Народна скупштина је једини орган који има надлежност да изабере и разреши било ког члана Владе.
Посланик Зелено-левог клуба Ђорђе Павићевић рекао је да они неће гласати ни за ни против.
Шеф посланичке групе Српског покрета Двери Бошко Обрадовић најавио је да ће та посланичка група гласати за разрешење Басте подсетивши да су и Двери тражиле да он подносе оставку када је рекао да Русији треба увести санкције.
У Скупштини је у току једносатна пауза, после чега ће расправа о разрешењу министра Радета Басте бити настављена.
Посланици Скупштине Србије наставили рад
Посланици Скупштине Србије наставили су рад након паузе која је трајала десетак минута, расправом о предлогу за разрешење министра привреде Радета Басте.
Александар Јовановић Ћута пришао председавајућем, проглашена пауза
Председавајући Скупштине Србије Усаме Зукорлић прогласио је краћу паузу у Скупштини Србије, јер је посланик "Морамо-Заједно" Александар Јовановић Ћута негодовао пошто није добио реч.
Зукорлић је рекао Јовановићу да не може да добије реч јер му је изречена мера одузимања речи.
"Ако није (Владимир) Орлић ту, ту је Зукорлић", рекао је Зукорлић Јовановићу.
Пошто није добио реч, Јовановић је пришао председавајућем, а потом му се придружио и шеф посланичке групе "Морамо-Заједно" Небојша Зеленовић.
После неколико минута разговора, Зукорлић је прогласио паузу.
Драган Марковић Палма: Говорио сам Басти да нема "ја па ја"
Председник Јединствене Србије Драган Марковић Палма рекао је у Скупштини, поводом предлога за разрешење министра привреде Радета Басте, да га је више пута позивао да не износи ставове супротне политици Владе.
“За све његове изјаве, ја сам му говорио да нема 'ја па ја'. Влада је колективни орган и не можете да спроводите аутономију и да сами одлучујете о чему се ради, а да се не бавите ресором који се зове Министарство привреде”, рекао је Марковић.
Марковић је говорио и о биографији Радета Басте.
"Нећу да кажем да нас је преварио си-ви (биографија) већ понашање Радета Басте", рекао је Марковић.
Рекао је и да, док је Баста био директор Топлане, није било проблема са грејањем у Београду.
Милићевић: Сваки члан Владе Србије мора да поштује дефинисану политику
Министар без портфеља Ђорђе Милићевић изјавио је, образлажући у парламенту предлог за разрешење министра привреде Радета Басте, да је Влада Србије колективни орган који има јасно дефинисану националну и државну политику и да је важно да сваки члан Владе поштује јасно дефинисану политику.
Милићевић је рекао да у том смислу сваки министар, кроз посао за који је преузео одговорност, треба да дâ свој допринос у реализацији прокламованих циљева.
Разрешење Басте је предложено због његових изјава да Србија треба да уведе санкције Русији и да министри треба да се придруже протестима у Београду.
Милићевић је у Скупштини Србије рекао да Влада има јасну политику која је конзистентна о свим питањима и када је реч о националним питањима, европском путу, економској политици.
"Јасно је да је стратешки циљ Србије пуноправно чланство у ЕУ и да Србија, управо захваљујући европском путу и реформама које произлазе из процеса европских интеграција, јесте и економски и правно ојачана”, рекао је Милићевић.
Подсетио је да, с друге стране, с већином чланица ЕУ имамо различите ставове по питању нашег територијалног интегритета, те да Србија мора да разговара и са осталим традиционалним пријатељима.
Милићевић је подсетио на став Савета за националну безбедност према санкцијама Русији и додао да је Србија у последњих годину и по успела да одржи свој политички курс и да се не сврстава.
"Успели смо да сачувамо своју самосталност. Србија сваког дана показује да није марионетска држава, већ да води независну унутрашњу и спољну политику”, рекао је Милићевић.
Навео је да је иницијативу за разрешење Басте поднела странка Јединствена Србија, те да је предлог подржала и Социјалистичка партија Србије, односно министар спољних послова и лидер СПС-а Ивица Дачић.
Предлог за разрешење Радета Басте у скупштинску процедуру је упутила премијерка Ана Брнабић, на иницијативу коалиције СПС–ЈС на чији је предлог Баста изабран за министра привреде.
Као разлог за његово разрешење наводе се изјаве које је давао, а које су у супротности са државном политиком, али и политиком Јединствене Србије, због чега је Баста раније разрешен са свих страначких функција.
Баста је раније рекао да Србија треба да уведе санкције Руској Федерацији, али и да сви министри треба да се придруже протестима у Београду.
Председник ЈС Драган Марковић Палма позвао је раније Басту да поднесе оставку на функцију министра привреде, што он није учинио.
Овлашћења министра привреде до избора новог министра, по разрешењу Басте, преузеће министар финансија Синиша Мали.
Коментари