Народни посланици завршили су рад за данас. Председник Скупштине Владимир Орлић је рекао да парламент рад наставља сутра у 10 часова.
уторак, 04.07.2023, 06:31 -> 19:40
Извор: Танјуг, Фонет, РТС
Посланици наставили расправу о смени Гашића
Посланици Скупштине Србије расправљали су и данас о Предлогу групе опозиционих посланика за гласање о неповерењу министру унутрашњих послова Братиславу Гашићу. Опозициони посланици су претходно искористили своје право да поставе питања представницима власти. Наставак седнице сутра од 10 часова.
Наставак седнице сутра у 10
Александар Јовановић Ћута удаљен са седнице
Председник Скупштине Србије Владимир Орлић је на крају данашњег рада парламента, после више опомена, изрекао меру удаљења са седнице посланику “Морамо-Заједно” Александру Јовановићу Ћути.
Јовановић је данас током заседања више пута бурно реаговао на излагање министра за државну управу и локалну самоуправу Александра Мартиновића, а имао је и расправу са самосталним послаником Дејаном Булатовићем.
Део опозиције најавио нови протест у суботу
Шеф посланичке групе Демократске странке Зоран Лутовац најавио је да ће следећи протест "Србија против насиља" у Београду бити одржан у суботу, а да је кључна тема подршка свим, како је нагласио, "часним полицајцима".
Лутовац је рекао да ће се ове суботе због врућине окупити у 19.00 испред Дома Народне скупштине, а да ће онда Таковском и Цвијићевом улицом наставити до Полицијске станице "29. новембар".
На конференцији за новинаре у Скупштини Србије, Лутовац је истакао да је тема наредног протеста подршка инспекторима Слободану Миленковићу и Душану Митићу и свим, како је нагласио "часним полицајцима који желе да професионално обављају свој посао".
Лутовац је рекао и да ће се протест "Србија против насиља" у Београду и даље одржавати суботом, а у другим градовима неким другим данима.
Гашић: Смањен број кривичних дела у односу на прошлу годину
Министар унутрашњих послова Братислав Гашић представио је посланицима у Скупштини Србије извештај о раду МУП-а од 1. јануара до 30. јуна и истакао да је број кривичних дела смањен за 3,9 одсто у односу на исти период прошле године.
Када је реч о сузбијању криминала, према његовим речима, укупно је евидентирано 33.860 кривичних дела, што је смањење за 3,9 одсто у односу на исти периоду прошле године.
Гашић је истакао да је евидентирано 15.287 кривичних дела са Н. Н. учиниоцима, што представља смањење од 9,9 одсто.
"У 5.199 реализованих заплена одузета су 2.763 килограма дроге, а од тога 2.482 килограма марихуана, 14,5 килограма хероина, 36,7 килограма и 5,1 литар амфетамина, 27,2 килограма кокаина, 1,8 килограма МДМА и око 201 килограм осталих дрога", навео је министар говорећи о запленама.
Када је реч о општем криминалу, евидентирано је, каже Гашић, 30.666 кривичних дела што је мање за 3,9 одсто, а кривична дела општег криминалитета представљају 90,5 одсто укупног броја кривичних дела.
Гашић каже да је поднето 12 кривичних пријава против 17 особа због 13 кривичних дела трговине људима, а у истом периоду прошле године, осам кривичних пријава против 15 особа због осам кривичних дела.
Према његовим речима, извршено је 20 убистава и тешких убистава 24, убиства у покушају 61, као и тешких убистава у покушају 16, а расветљена су сва тешка убиства у покушају, што је, каже, историјски резултат.
"У само шест месеци процесуирано је девет организованих криминалних група и ухапшено је 90 лица", рекао је Гашић.
Такође, тврди Гашић, на основу Закона о спречавању насиља у породици изречено је 15.269 хитних мера, а од чега 10.514 мера привремене забране учиниоцу да ступи у контакт са жртвом насиља и да јој прилази.
Гашић је навео и да су у школама кривичне пријаве поднете због 479 кривичних дела, те додао да су до 3. маја у школама била ангажована 373 школска полицајца која су покривала 648 школа за које је било процењено да су биле безбедносно угроженије.
Министар Гашић је навео и да је Сектор унутрашње контроле поднео 56 кривичних пријава и два извештаја као допуне против 95 особа, од којих 66 полицијских службеника и других запослених у МУП-у.
"Сектор унутрашње контроле је наложио да се предузму мере према 201 полицијском службенику и другим запосленима у МУП-у, и то покретањем дисциплинског поступка због тешке повреде службене дужности против 176 полицајаца, због лаке повреде против 25, као и да се за 119 обави службени разговор у циљу упозоравања", рекао је Гашић.
Гашић: Нека резултати суде о мом раду
Министар унутрашњих послова Братислав Гашић рекао је у Скупштини Србије да резултати у последњих 10 година треба да суде о његовом раду.
“Трудим се колико могу да помогнем и свом граду и својој земљи, грађанима Србије, у ономе чиме се бавим, зато вас молим – пустите нека резултати суде о нама”, рекао је Гашић током скупштинске расправе о предлогу дела опозиције за гласање о неповерењу министру.
Гашић је истакао да могу да разговарају са запосленима и у Војсци Србије, као и са људима у Безбедносно-информативној агенцији о томе шта је све добро урађено у време његовог мандата.
Kако је додао, нема проблем да чује ни критику и да на тај начин исправи евентуалне грешке.
Говорећи о масовним убиствима која су се догодила у Србији, Гашић је рекао да је био и у Младеновцу и Смедереву као подршка сарадницима, али да су целу акцију водили професионалци.
“Kоментарисали сте да ли је требало да буде 600 полицајаца, да ли је хеликоптер требало да иде по гориво? Па шест сати су људи били у ваздуху, а нико није рекао ‘браво’ што сте шест сати претраживали терен”, рекао је Гашић, одговарајући на критике опозиције.
Гашић је рекао, када је реч о превенцији, да је на примеру Младеновца све урађено, односно да је сваки ранији прекршај убице санкционисан, те да је све било предато тужилаштву и центру за социјални рад.
“Полиција је све урадила”, додао је Гашић.
Томићева: Смена чланова РЕМ-а била би правно насиље
Посланица Српске напредне странке Александра Томић изјавила је да би смена чланова РЕМ-а у Скупштини Србије била правно насиље и навела да парламент бира само два члана Савета, а да већину чланова бирају удружења.
“Замислите да ми рушимо предлоге удружења”, рекла је Томићева осврћући се током расправе у парламенту на захтеве дела опозиције који организује протесте "Србија против насиља" и тражи смену чланова Савета РЕМ-а.
Булатовић подржао Гашића, краћи вербални сукоб са Јовановићем
Самостални посланик Дејан Булатовић рекао је да министру унутрашњих послова Братиславу Гашићу даје пуну подршку и да неће гласати за његову смену.
Булатовић је у наставку излагања критиковао опозицију, рекавши да је Мариника Тепић износила лажи и манипулације на конференцијама за новинаре и додао да је у странци у којој је био потпредседник (Странка слободе и правде) "толико труло да је то страшно".
Посланик групе "Морамо-Заједно" Александар Јовановић Ћута је током обраћања Булатовића напустио своје посланичко место и дошао до Булатовића, након чега је дошло до краћег вербалног сукоба.
Јованов оптужио Алексића да злоупотребљава смрт у политичке сврхе
Шеф посланичке групе "Александар Вучић – Заједно можемо све" Миленко Јованов оптужио је Алексића да злоупотребљава смрт Ђорђа Михаиловића.
"Смрт чика Ђорђа злоупотребили су исти они који нису хтели да му дају држављанство“, додао је Јованов, наглашавајући да је преминули чувар Зејтинлика добио држављанство Србије пре три године.
"Када вам је толико стало до њега, што нисте учинили нешто за њега кад је био жив? И ви ћете да постројавате ко ће овде да устане или седне", рекао је Јованов, обраћајући се Алексићу.
Алексић позвао на минут ћутања за преминулог чувара Зејтинлика
Шеф посланичке групе Народне странке Мирослав Алексић позвао је посланике да минутом ћутања одају почаст преминулом чувару Зејтинлика Ђорђу Михаиловићу, што је опозиција и учинила.
У свом излагању Алексић је навео да је окривљени Предраг Колувија у случају "Јовањица" два и по сата гостовао на једној телевизији са националном фреквенцијом.
Како је рекао, Колувија "ужива највећу заштиту у држави као нарко-дилер".
Посланици постављали питања о земљишту за Eкспо 2027, ситуацији на КиМ, београдском аеродрому
Посланици су члановима Владе Србије упутили питања која се тичу здравства, енергетике, пензија, ситуације на KиМ, као и експропријацији земљишта за Eкспо 2027. и ситуацији на београдском аеродрому.
Посланик "Морамо-Заједно" Ђорђе Микетић тражио је одговор министра одбране Братислава Гашића да ли се на снимку у којем се прети жени Љ. Ђ. и њеној деци чује глас Александра Шапића.
"Позивам људе из полиције и Тужилаштва, ако сте установи да је глас Александра Шапића, а имамо информације да јесте, морате обавестити јавност и предузети кораке. Ако није глас Александра Шапића, нека и то онда кажу", казао је Микетић, након чега је и пустио аудио-снимак позива о којем говори.
Питање Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, као и Министарству финансија и Министарству пољопривреде упутила је посланица коалиције НАДА Горица Гајић, а тиче се експропријације пољопривредног земљишта на којем је планирана градња националног стадиона, као и простора за изложбу Eкспо 2027.
Посланик Двери Иван Kостић, као и посланик странке Заветници Марко Ристић упутили су питања о дешавањима на KиМ и тренутном положају Срба.
"Да ли је очекујете да ће Србе заштитити они који подржавају Kуртијев режим?", питао је Ристић.
Посланица Народне странке Марина Липовац Танасковић упутила је Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре питање о раду београдског аеродрома и шта ће се учинити поводом тренутних кашњења и отказивања летова.
Након поплава које су задесиле Србију, посланик листе "А. Вучић – Заједно можемо све" Никола Радосављевић питао је да ли су се посланици опозиције бавили тим питањем и ко је и да ли је забранио опозиционим политичарима да се боре против поплава или да кажу како су и колико помогли, "нарочито ови еколози".
(Фонет)
Почетак седнице резервисан за посланичка питања
Скупштина Србије наставила je рад посланичким питањима, након чега ће се прећи на расправу о предлогу за гласање неповерења Гашићу.
Председник Скупштине Србије Владимир Орлић рекао је да је присутно 30 посланика опозиције и да је "парламентарна већина поново дала кворум за почетак данашње расправе".
Овлашћени предлагач за Гашићеву смену је шеф посланичке групе Народне странке Мирослав Алексић.
Расправа о изгласавању неповерења Братиславу Гашићу почела је 15. јуна, а ванредна седница на којој је ово једна од три тачке дневног реда почела је 30. маја.
Посланици су до сада завршили расправу о извештају РЕМ-а, као и о Предлогу за формирање анкетног одбора који треба да утврди чињенице и околности које су довеле до масовних убистава у Србији.
На дневни ред актуелне седнице је по хитном поступку уврштена и тачка која се односи на разрешење министра привреде Радета Басте.
Председница Владе Србије Ана Брнабић оценила је прошле недеље у парламенту да је расправа која траје више од месец дана изгубила сваки смисао и додала да је она у Скупштини провела више од 11 дана јер је желела да покаже колико поштује тему седнице на којој се расправља о безбедносној ситуацији у земљи.
Она је навела да су опозиционари захтевали ту седницу, а очигледно, како је оценила, нису очекивали да ће тај њихов захтев бити прихваћен будући да "нису ни гласали за дневни ред, а кворум за заседање обезбеђивали су посланици Српске напредне странке".
Брнабићева је у расправи рекла да неће предложити смену министра Гашића, јер је радио озбиљно и посвећено, те да нема одговорности за трагедије које су се догодиле.
Коментари