Курти: Са Блинкеном о примени Бриселског споразума
Премијер привремених приштинских институција Аљбин Kурти написао је у својој објави на Твитеру да је разговарао телефоном са америчким државним секретаром Ентонијем Блинкеном о ситуацији на Kосову и Метохији.
"Разговарали смо о ситуацији на северу и значају владавине права и пуној имплементацији Бриселског споразума. Договорили смо се да останемо у редовном контакту и даље", навео је Kурти на Твитеру.
Курти је такође захвалио америчком државном секретару, како је истакао, на "континуираној и свеобухватној подршци САД тзв. држави Kосово."
Блинкен је претходно разговарао са Александром Вучићем рекавши да у потуности подржава европски план за деескалацију, саопштила је прес-служба за сарадњу с медијима председника Србије.
Опширније
Краће
Клеверли: Влада у Приштини да предузме кораке за деескалацију
Министар спољних послова Велике Британије Џејмс Клеверли изјавио је да је неопходно да влада привремених приштинских институција предузме кораке за деескалацију и смањење тензија на северу Косова и Метохије.
"Министар спољних послова је истакао потребу да влада Косова предузме кораке деескалације како би смањила тензије, омогући да градоначелници четири северне општине раде са алтернативних локација, уклони специјалне полицијске јединице из општинских зграда и предузме кораке ка новим, инклузивним изборима", наводи се у саопштењу британског Министарства после састанка Клеверлија и Куртија у Лондону.
Клеверли је истакао да Београд и Приштина сада имају одговорност да делују на деескалацији тензија и да избегну било какве даље запаљиве радње или реторику.
Он је поздравио ослобађање тројице косовских полицајаца које су српске снаге безбедности ухапсиле 14. јуна као позитиван корак, додаје се у саопштењу.
"Као што сам јасно рекао премијеру Куртију, континуиране тензије доводе у опасност током година тешко стечене успехе на Косову заједно са Уједињеним Краљевством и међународним партнерима", упозорио је британски министар.
Како се подсећа у саопштењу, Велика Британија је била прва земља која је признала независност тзв. Косова 2008. године и остаје "посвећена будућности Косова као независне, мултиетничке државе у стабилном и просперитетном региону".
Опширније
Краће
Борељ: Нове мере ако не дође до смиривања ситуације
Нови избори на северу Косова и Метохије су једини пут за решење тренутне кризе, поручио је високи представник ЕУ Жозеп Борељ, после састанка европских шефова дипломатија на којем је једна од главних тема била ситуација на северу КИМ.
Борељ каже да ће ЕУ предузети нове политичке и финансијске мере, ако не дође до смиривања ситуације.
Извештај Андрије Игића (19.30)
Сијарто: Вучић раније данас обавестио Орбана о одлуци о пуштању приштинских специјалаца
Шеф мађарске дипломатије Петер Сијарто изјавио је да је одлука Београда о пуштању ухапшених косовских полицајаца да се бране са слободе одраз стратешке сарадње Србије и Мађарске.
Сијарто је у изјави за Танјуг објаснио да је председник Србије Александар Вучић раније данас обавестио мађарског премијера Виктора Орбана о одлуци спрских власти да пусте из привора тројицу припадника тзв. косовске специјалне полиције.
"Овог јутра заменик премијера Србије Синиша Мали затражио је од мене да пренесем поруку од председника Вучића нашем премијеру Виктору Орбану, у којој је српски председник мађарском премијеру саопштио одлуку српских власти да ослободи полиајце из притвора. Ова одлука српских власти донета је на основу разговора између премијера Орбана и председника Вучића у којем је наш премијер замолио и посаветовао председника Вучића да ослободи полицајце и ми дубоко верујемо да оваква одлука одражава снажне везе између наших земаља, као и стратешку сарадњу коју имамо'', рекао је Сијарто.
Мађарски премијер Виктор Орбан потврдио је да је јутрос разговарао са председником Вучићем, који га је обавестио да ће ухапшени припадници тзв. косовске специјалне полиције бити пуштени из притвора и нагласио да ''веома цени'' тај потез.
Опширније
Краће
Један од пуштених косовских полицајаца по преласку Мердара: Добро смо
Један од тројице косовских полицајаца, који су се вратили на КИМ након што су пуштени из притвора у Краљеву, рекао је да им је здравствено стање веома добро.
"Добро, добро смо", кратко је рекао један од полицајаца за РТВ21 након преласка административног прелаза Мердаре.
Пашалић тражи од МК Црвеног крста да заштити ухапшене Србе
Заштитник грађана Зоран Пашалић затражио је од Међународног комитета Црвеног крста да заштити Србе који су ухапшени на Косову и Метохији од даљег мучења и злостављања и да испита поступање косовске полиције према њима приликом одвођења у притворне центре.
"По информацијама којима располаже Институција Заштитника грађана, над ухапшеним Србима на Косову и Метохији вршена је тортура, они су и физички и психички малтретирани и злостављани. Зато тражимо од Међународног комитета Црвеног крста да заштити ухапшене Србе и да спречи даљу тортуру косовске полиције над њима", навео је Пашалић.
Пашалић је навео да ће институција на чијем је челу о тортури над ухапшеним Србима на Косову и Метохији обавестити све међународне институције које се баве заштитом људских права и спречавањем тортуре, и инсистирати на пуном поштовању Конвенције Уједињених нација против тортуре и других сурових, нељудских или понижавајућих казни или поступака.
Опширније
Краће
Извештај Андрије Игића (16.00)
Гренел: Међународна заједница да изврши притисак, Курти не може више да се провлачи
Бивши амерички специјални изасланик за дијалог Београда и Приштине Ричард Гренел поздравио је одлуку суда да пусти тројицу косовских полицајаца да се бране са слободе, и истакао да сада међународна заједница мора да изврши притисак на премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија да уклони специјалне снаге из зграда општина.
Он је на Твитеру навео да албански градоначелници треба да поднесу оставке, као и да је потребно одредити датум за нове изборе.
"Курти више не може да се провлачи без озбиљних последица", написао је Гренел.
Бивши амерички званичник је додао да су емотивни страхови становника северног дела Косовске Митровице стварни.
"Они се осећају узнемирено и таргетирано. Њихове болнице немају довољно залиха", нагласио је он.
Гренел је поручио да је ситуација запаљива, као и да је срамотно то што Европска унија и администрација Џозефа Бајдена нису били тамо.
"Ипак, нема изговора за напад на Кфор или на новинаре", истакао је он на Твитеру.
Додао је и да је "тужно и патетично" што ниједан званичник САД или ЕУ није био у северном делу Косовске Митровице од почетка ове најновије кризе.
"Рекли су да је превише опасно. Отишао сам тамо без обезбеђења и састао се са 20 лидера, шетао улицама и ручао", написао је он.
Опширније
Краће
Вархељи: Деескалација мора да се настави
Европски комесар за суседство и проширење Оливер Вархељи поздравио је одлуку да се тројица припадника косовске специјалне полиције пусте из притвора, и позвао да се настави са деескалацијом и организацијом нових избора без одлагања, као и да се приступи формирању Заједнице српских општина (ЗСО).
''Поздрављам одлуку српских власти да пусте из притвора тројицу ухапшених косовских полицајаца. Деескалација мора да се настави, нови избори у општинама морају да се организују без одлагања. Дијалог и договори морају да се имплементирају, укључујући формирање Заједнице српских општина'', написао је Вархељи на Твитеру.
Опширније
Краће
Рама: Пут ка деескалацији
Премијер Албаније Еди Рама изјавио је да је повратак косовских полицијаца својим кућама веома добра вест јер ставља тачку на произвољно лишавање слободе три особе које нису починиле ниједан злочин и поново отвара пут деескалације и дијалога.
"Драго ми је да је сила разума надвладала разум силе. Надам се да снагом разума може одмах да почне дуго очекивана деескалација и да можемо даље да разрешавамо чворове коначног процеса нормализације између Косова и Србије", написао је Рама на Твитеру.
Рама је уверен да би под октриљем евроатлантске заједнице "лидери Косова и Србија требало да финализују све тачке споразума о нормализацији".
Албански премиејр је оценио да се у последње време обе стране фокусирају "на домаћу политику и анкете распламсале националистичком реториком".
Опширније
Краће
Предати полицајци на Мердару приштинским властима
Тројица косовских полицајаца против којих је суд у Краљеву потврдио оптужницу и донео решење којим им је укинут притвор предати су на Мердару приштинским властима, јавља дописник РТС-а.
Опширније
Краће
Бујар Османи: Поздрављам пуштање специјалаца
Председавајући ОЕБС-а за 2023. годину и министар спољних послова Северне Македоније Бујар Османи поздравио је одлуку Вишег суда у Краљеву да ослободи тројицу припадника тзв. Косовске специјалне полиције и позвао Београд и Приштину да почну са спровођењем Мапе пута за деескалацију и нормализацију.
''Као председавајући ОЕБС-а, поздрављам одлуку Суда Србије да ослободи тројицу косовских полицајаца и позивам стране да почну са спровођењем Мапе пута за деескалацију и нормализацију. ОЕБС је ту да подржи овај процес'', написао је Османи на свом налогу на Твитеру.
Петковић: Судска, а не политичка одлука - борићемо се за ослобађање свих ухапшених Срба
Директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић изјавио је да је одлука Вишег суда у Краљеву, да се потврди оптужница против тројице косовских полицајаца и да се они пусте да се бране са слободе, судска, а не политичка одлука и истакао да ће се Србија борити за све Србе ухапшене на КиМ.
Петковић је за Танјуг рекао да то значи да се наставља судски процес с обзиром на то да су тројица "Куртијевих специјалаца" оптужени за кривично дело недозвољено ношење и поседовање оружја и експлозивних материја у складу са кривичним закоником Републике Србије.
"Ми овде имамо одлуку суда, без обзира на то да ли смо тиме задовољни или не, Србија је правна држава и овде судске одлуке морају да се поштују за разлику од Приштине где не постоје ни суд ни судије, ни тужилаштво већ све одлуке доносе Курти и Свечља који списковима хапсе Србе, износе непостојеће доказе и све оно супротно од приступа који влада у централној Србији", рекао је Петковић.
Истиче да ће Србија наставити да се бори за сваког Србина ухапшеног на северу Косова и нагласио да разговора са премијером привремених приштинских институција Аљбином Куртијем неће бити док сви не буду на слободи.
"Проблем је што у Приштини немате владавину права већ лудака Куртија који хапси, износи доказе и држи људе у привтвору. У централној Србији имате владавину права где постоји независна судска грана власти и која сама доноси одлуке. То је одлика суда не политичка одлука и наставићемо да се боримо за сваког нашег човека, сваког Србина", рекао је Петковић.
Како је навео, у овом тренутку посебан притисак вршиће се на представнике међународне заједнице који морају да учине све да Срби буду на слободи.
"То је услов за наставак дијалога Београда и Приштине", казао је Петковић.
Опширније
Краће
Извештај Андрије Игића (12.00)
Курти: Радосни смо што се полицајци враћају породицама
Премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти потврдио је да су тројица косовских специјалаца пуштени из притвора.
Курти је на Твитеру навео да су радосни што су се вратили породицама и остао при ставу да је су косовски полицајци, како је рекао, били “отети“.
Опширније
Краће
Након што је спроведен претходни поступак и подигнута оптужница од стране Вишег јавног тужилаштва у Краљеву против осумњичених лица Б.С., Р.З. и Ш.М. због по једног кривичног дела недозвољена производња, држање, ношење и промет оружја и експлозивних материја из чл. 348. ст. 4. у вези ст. 2 у вези ст. 1 Кривичног законика, ванпретресно веће Вишег суда у Краљеву је потврдило оптужницу против наведених окривљених и донело решење којим је окривљенима укинут притвор
У склопу овогодишњих видовданских свечаности у Грачаници је отворена изложба сликарских радова насталих на Видовданској уметничкој колонији, а додељене су и награде истакнутим сликарима.
На седници Савета за спољне послове ЕУ једна од тема и КиМ
У Луксембургу се данас одржава Савет за спољне послове Европске уније, а једна од тема биће и најновија дешавања на Косову и Метохији.
Савет, који чине министри спољних послова земаља чланица Уније, расправљаће и о ситуацији у Украјини, као и о односима између ЕУ и латинске Америке и Кариба, а уочи самита ЕУ-ЦЕЛАЦ који би требало да се одржи 17. и 18. јула.
Опширније
Краће
Разговор Иване Татомир Чкоњевић са Милованом Дрецуном
Циљ Аљбина Куртија је да Срби уопште не живе на КиМ, намера Приштине је даља ескалација. Једини начин да се смири ситуација је да се потпуно повуку специјалци са севера Косова и Метохије и престану хапшења Срба рекао је у разговору за РТС председник скупштинског одбора за КиМ Милован Дрецун.
"Курти је направио списак од око 350 Срба које назива терористима и простор за деловање српског народа је сужен. После прошлогодишњих блокада тражено је да више не буде барикада иако Приштина то стално ради постављањем полицијских пунктова на северу КиМ", рекао је Дрецун.
Кфор има мандат да обезбеди сигурно окружење за све на Космету али је само Србима то право угрожено. Кфор не реагује на Куртијеве потезе под изговором успостављања владавине права, рекао је Дрецун.
"Истовремено добијају наоружање, пре свега од Турске, од беспилотних летилица до артиљеријског наоружања и они прерастају у војску. Ми имамо неколико ствари које нас упозоравају да је крајњи циљ Куртија да успостави пуну полицијско-војну окупацију севера КиМ", рекао је Дрецун.
Председник скупштинског одбора за КиМ рекао је да смо недавно имали тзв. марш 250 припадника КБС-а који су заправо увежбавали упад на север КиМ. Подметањем аутомобила са оружјем Приштина тражи да се навијачка група "Север" прогласи терористичком групом, јер желе на тај начин да поред полицијских јединица уведу и војне структуре.
"Курти иде не само у даљу ескалацију већ и у директан сукоб са српским народом", рекао је Дрецун.
О међународним гаранцијама Србији и Србима са КиМ тешко је говорити јер, како каже Дрецун, ни оно што је испреговарано још 2013. године – а то је Заједница српских општина – није имплементирано.
"Не видимо да утичу на ситуацију на терену и не треба имати превелика очекивања од Брисела", рекао је за РТС Милован Дрецун.
Опширније
Краће
Извештај Андрије Игића из Грачанице
Срби у централном делу КиМ и у Косовском Поморављу су од 21. јуна у протесту, јер је у селу Кишница код Грачанице, ухапшен Драгиша Миленковић, кога оптужују за наводне ратне злочине од пре 24 године.
Због ризика од раста тензија и безбедносне ситуације, епархија рашко-призренска одлучила је да видовдански парастос уместо на Газиместану ове године буде служен у манастиру Грачаница.
Из епархије истичу да српски народ на КиМ тренутно живи у безбедносној неизвесности и у потпуном осећају одсуства основних права и слобода, а посебно након најновије серије хапшења и злостављања ухапшених Срба.
Из цркве траже додатну заштиту од Кфора у току овогодишње прославе, јер немају поверење да полиција може да осигура безбедност.
Ово је први пут од завршетка оружаног сукоба 1999. године да се доноси оваква одлука, што истичу овде у епархији, само показују садашњу озбиљност ситуације и потпуно неповерење у постојеће институције у Приштини и најнижи ниво међуетничких односа у последње 24 године.
Лоша безбедносна ситуација утицала је да у Грачаници буде много мање људи уочи Видовданских свечаности него претходних година, али главне манифестације се одржавају.
Традиција се наставља па је тако синоћ отворена изложба радова насталих на Видовданској уметничкој колонији.
Сава Ракочевић, сликар из Пећи који живи и ствара у Америци, добитник је награде Лонгин која се традиционално додељује за свеукупно стваралаштво.
Организатори Видовданских свечаности истичу захвалност свим учесницима јер су, после многих одустајања, победили страхове од сукоба на Косову и Метохији. Кажу да су учесници својим доласком у Грачаницу показали да је креативност и однос према стварању изнад зла и деструкције.
У очекивању Видовдана, Србији очекују и политичко решење кризе која на северу траје пуних месец дана.
Срби на северу не одустају од ослобађања општинских зграда, од насилног упада полиције и албанских председника општина, затим ослобађања ухапшених Срба и гаранција да неће бити нових хапшења. Од осморице ухапшених једино је Радош Петровић ослобођен и то уз положено јемство.
У кровним захтевима Срба и даље остају комплетно повлачење специјалне полиције са севера и формирање заједнице српских општина. Из Приштине, међутим, нема наговештаја да ови захтеви ускоро могу да буду испуњени.
Опширније
Краће
На северу Косова и Метохије навршава се месец дана кризе, током које су ухапшена осморица Срба, а житељи четири општине остали без основних административних услуга.
Специјалци полиције са новим албанским председницима насилно су 26. маја заузели општинске зграде, које су потом војници Кфора блокирали.
Уследили су протести Срба, који се и даље у миру окупљају на северу покрајине.
Не одустају од ослобађања општинских зграда од насилног упада полиције и албанских председника општина, ослобађање ухапшених Срба и гаранције да неће бити нових хапшења. Од осморо ухапшених, једино је Радош Петровић ослобођен и то уз положено јемство.
Срби протестују на простору који је на почетку био поприште сукоба полиције и грађана, а потом и војника Кфора и мирно окупљених.
У Лепосавићу, Зубином Потоку, Звечану са општинских зграда скинуте су српске, а постављене заставе плаво-жуте боје.
У школама у четири општине на северу прекинута је настава, тако да је школска година и ове сезоне протекла окрњено.
У међувремену, припадници специјалних јединица српске полиције ухапсили су на територији централне Србије тројицу наоружаних косовских специјалаца.
У Грачаници у току Видовданске свечаности
Напетост са севера КиМ прелила се делимично и на српске средине јужно од Ибра.
У Грачаници су у току Видовданске свечаности. Епархија рашко-призренска, због безбедносне ситуације, одлучила је да видовдански парастос, уместо на Газиместану, ове године буде служен у манастиру Грачаница.
У исто време, превозници са српским таблицама још чекају на административним прелазима. Приштина је дозволила улаз онима који превозе страну робу, без обзира на таблице, док роба из централне Србије још не може у покрајину.
Вучић: Курти неће стати
Председник Александар Вучић каже да је кључним актерима на Западу јасно да је главна кривица у режиму Аљбина Куртија, који хоће рат. "Неће Курти стати", опомиње председник.
Официр за везу Дејан Павићевић, који је обишао ухапшене Србе на Косову и Метохији, описао је злостављања која су претрпели ухапшени.
Три захтева из међународне заједнице
Међународна заједница позива на деескалацију кризе на КиМ.
Деескалација, нови избори и повратак имплементацији споразума из Охрида, три су елемента на којима се заснивају очекивања ЕУ од обе стране, поручио је специјални изасланик за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак, који је у Вашингтону разговарао о ситуацији на Косову и Метохији.
Високи представник Европске уније за спољну политику Жозеп Борељ данас ће известити министре спољних послова ЕУ о стању на северу КиМ и затражити подршку за европски план, за смиривање тензија – најавили су дипломатски извори у Бриселу.
Коментари