субота, 04.01.2025, 09:32 -> 09:45
Извор: РТС
Новине у банкарству Србије - крај високих камата и недозвољеног минуса без упозорења
Кад рачун у банци уђе у недозвољени минус, банке ће убудуће морати да одмах упозоре клијента. Неће више бити дозвољено да чекају да се на минус надограде камате и да дуг нарасте до велике своте, па да тек онда обавесте власника рачуна, који тога досад често није ни био свестан. О опасним кредитима на које упозорава Народна банка Србије, за Јутарњи програм говорили Душан Стојаковић из "Вечерњих новости" и Душан Узелац са портала "Каматица".
Предлог новог закона о банкарству у Србији доноси значајне промене које ће штитити кориснике финансијских услуга од високих камата и неодговорног пословања банака. Једна од најважнијих новина је обавеза банака да у року од пет дана обавесте клијента који је ушао у недозвољени минус. Клијент ће имати могућност да у том периоду измири дуг без додатних камата.
"Када уђете у недозвољени минус, каматне стопе су изузетно високе и могу достићи чак 30-50 одсто у неким банкама. Нови закон предвиђа ограничење од 20 одсто за дозвољени и недозвољени минус, што је велика олакшица за грађане", каже Душан Узелац, аналитичар портала "Каматица".
Душан Стојковић, уредник економске рубрике у "Вечерњим новостима", додаје да су до сада банке искоришћавале законске празнине, али да ће нови пропис спречити ту праксу.
"Упозоравали смо годинама да каматне стопе у Србији премашују оне у Европи. Овим изменама грађани ће бити значајно заштићени", рекао је Стојковић.
Такође, клијенти ће имати могућност да се жале Народној банци Србије у случају неправилности.
"Важно је да клијенти знају да постоји служба за заштиту корисника финансијских услуга која врло ефикасно решава овакве проблеме. Процедура је једноставна и важно је да се прати", наглашава Узелац.
Поред тога, упозорено је на све учесталије преваре приликом узимања кредита са сумњивих онлајн платформи.
"Манипулативни сајтови обећавају лаку зараду и брзе кредите, али иза тога често стоје преваранти. Клијенти треба да буду опрезни и добро истраже компаније пре било каквог договора", наглашава Узелац.
Очекује се да ће закон ускоро бити усвојен, чиме ће се омогућити значајно транспарентније пословање банака и боља заштита грађана.
Коментари