Читај ми!

"Жеђ" за енергијом расте, најбогатији нафтом најављују зелени бум – и Србија има амбициозне планове

Међународна агенција за енергију показује – до краја деценије у светској производњи енергије половина ће бити из обновљивих извора. Али то је и мање од планираног. "Жеђ" за енергијом расте, па позивају земље да убрзају пројекте и подрже регионе који заостају. И Србија има амбициозне планове.

Удео обновљиве енергије у Србији сада је око 38 одсто, а план је да до краја деценије буде 45 процената. Већ се граде и развијају нови пројекти ветропаркова и великих соларних електрана. А и ЕПС има значајну улогу у томе – са започетим и планираним пословима градње тих капацитета на пепелиштима термоелектрана.

Глиго Вуковић, програмски менаџер за енергетику у Мисији ЕУ у Србији, истиче да је то најбољи пример како се постојећи људски капацитети, локација и преносни системи могу искористити на оптималан начин да се у Србији повећа производња из обновљивих извора, а истовремено смањи производња из фосилних горива.

Различит допринос чланица ЕУ

Иако је у првом полугодишту Европска унија половину струје добијала из обновљивих извора, допринос чланица је различит.

Белгија гради енергетско острво у коме ће и складиштити електричну енергију из ветропаркова у Северном мору за напајање три милиона домаћинстава.

Шведска, која је међу лидерима у производњи зелене енергије, новом одлуком може да успори у том послу. Одустала је од градње ветроелектрана у балтичким водама, јер је процењено да су војни ризик за лоцирање и испаљивање ракета.

"Шведска влада је одлучила да одбије пројекте за 13 ветропаркова уз обалу Балтичког мора. Одлука је донета на основу образложења да би њихово постављање имало неприхватљиве последице по одбрану Шведске", каже Ромина Пурмоктари, министарка за климу и животну средину.

Најбогатији црним златом најављују зелени бум

А најбогатији нафтом, Уједињени Арапски Емирати, најављују зелени технолошки бум и спремају се да први пут примене вештачку интелигенцију у великим размерама на цео енергетски сектор, уз улагања од милијарду и по годишње.

"Да оптимизујемо изворе енергије, предвидимо врхунце и падове потражње и побољшамо складиштење батерија“, истиче Султан ел Џабер, министар индустрије и напредних технологија УАЕ.

"Радимо у више од 40 земаља света где промовишемо обновљиву енергију и улажемо. И ми смо тим земљама показали каква је та трансформација и какве користи она доноси њиховим економијама“, истиче Сухаил ел Мазруи, министар енергетике и инфраструктуре УАЕ.

У производњи зелене енергије предњаче Кина, Европска унија и Сједињене Државе, а њихов удео премашује 80 одсто глобалне производње.

среда, 25. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње