Читај ми!

Струја испод Црног мора стиже у Западну Европу - пројекат од две милијарде евра

Грчка је упозорила Брисел да је извозом струје у Украјину изазвала скок цена струје у југоисточној Европи, са 60 на 130 евра за мегават-сат. Нови извори снабдевања су приоритет, а један је договорен: Струја из Грузије и Азербејџана, испод Црног мора, стизаће у Западну Европу.

Обале Црног мора Грузије и Румуније спајаће далеководни кабл дугачак 1.200 километара и биће повезан далеководима од Румуније до Мађарске и Грузије до Азербејџана. За градњу новог правца снабдевња електричном енергијом формирана је и компанија "Зелени енергетски коридор".

"За нас је овај пројекат, заиста, питање националне безбедности. Ако погледате енергетску мапу Европе, видите да на источном крилу у последње време плаћамо веома високу цену струје јер је недовољно алтернтиве. Јефтинији извори енергије са Запада не стижу увек на Исток и зато су нам потребни додатни путеви снабдевања", каже Себастијан Бурдуја, министар енергетике Румуније.

Петер Сијарто, министар трговине и европских послова каже да Мађарска има два веома важна енергетска стратешка циља.

"Први да осигурамо безбедност снабдевања енергијом, а други да потрошњу енергије учинимо зеленијом. А овим пројектом можемо једним ударцем да убијемо две муве с обзиром на то да нам даје потпуно нови извор и доноси зелену струју", рекао је Сијарто. 

Пројекат од две милијарде евра

Пројект, који се процењује на више од две милијарде евра, договорен је још 2022. а план је да пренос обновљиве енергије из Грузије и Азербејџана почне већ 2029.

Пројекат има подршку Брисела који тежи да повеже земље интерконекторима и обезбеди јефтину енергију.

"За нас је то веома важно јер смо у процесу интеграције са Европском унијом. То значи да превазилазимо физичке баријере и изазове. Не граничимо се са земљама Уније, али мислим да овим пројектом можемо да будемо део европског енергетског тржишта", рекао је Леван Давиташвили, министар економије и одрживог развоја Грузије. 

"У почетку смо овај пројекат разматрали као пројекат који ће обезбедити више енергије од Каспијског мора до ЕУ, али паралелно имамо још један са Азијским земљама. У будућности имамо велике планове за спајање тих зелених коридора као пројекат Европа-Азија", каже Парвиз Шахбазов, министар енергетике Азербејџана.

Подсетимо, Србија је већ део далеководног "Трансбалканског коридора" Европске уније, који је делом већ у функцији а протеже се од Румуније, преко наше земље, Босне и Херцеговине, Црне Горе и даље испод Јадранског мора до Италије.

Због геополитичких и ратних тензија и декарбонизације, неколико земаља Уније већ се суочава са мањком струје. 

"Сваке године се раде студије адекватности ресурса. Резултати задње струдије за нашу земљу говоре да ми јесмо у опасности од недостатка ресурса. Нису то сада велике вредности, али е до 2030. бисмо могли да дођемо у ситуацију да осам часова годишње немо довољно енергије чак и из увоза и из наше производње да задовољимо потрошњу", каже Жељко Марковић, стручњак за енергетику. 

Уз јачање преносних мрежа и градње производних капацитета обновљиве енергије, Европска унија акценат је ставила и на развој нуклерних електрана које важе за најстабилнији извор снабдевања електричном енергијом.

четвртак, 07. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње