Читај ми!

Година катастрофе за пчеларе – помор, хемија, суша и празне кошнице

Тешка година за пчеларе у Србији. Најпре је током зиме и раног пролећа дошло до масовног помора пчела, затим је подбацила багремова паша, а додатни проблем представља и велики број фалсификата меда на тржишту.

Пчелари су, како кажу, и буквално на коленима – још није до краја јасно зашто је почетком године угинуо велики број пчелињих заједница, нарочито у Војводини.

Недостатак полена због суше, болести и паразити, лоша припрема за зиму, употреба хемијских средстава на пољима или комбинација свих ових фактора довела је до помора од 50 до чак 100 одсто на појединим пчелињацима.

Павле Пауновић из Удружења пчелара Вршац каже да је код њега страдало 80 одсто пчела, али је уз помоћ пријатеља успео да обнови почетни број заједница.

Прихрана шећерима

Кад год мисле да је претходна година била лоша наиђе, кажу, још лошија, попут ове. Пчелар из Јагодине Бобан Мишић, тридесет година води прецизну евиденцију о свом пчелињаку и никада није био на толиком губитку.

"У багремовој паши, која је за нас најважнија, ове године нисам изврцао ни кашичицу меда. Климатске промене, суша, недостатак полена, прскање – све нам то убија пчеле. Сада је једини циљ да их одржимо у животу", каже Бобан Мишић, председник пчеларског друштва "Поморавље" у Јагодини

Није нормално да се у ово доба године пчеле прихрањују шећерним сирупом, али то је једини начин да остану у животу.

"Прихрана шећером је нужност, али мора се вршити пажљиво. Важно је водити рачуна о здрављу пчела, јер прекомерна употреба шећера може довести до ноземозе", објашњава ветеринар Данијел Марковић.

Фалсификовани мед

У огласима никад више пуних или празних кошница, врцаљки, разне пчеларске опреме, док људи полако губе стрпљење.

"Много је рада и труда, а добит скоро никаква. Све је, чини се, због велике суше. Временске прилике су се потпуно промениле", сматра  Драган Младеновић, пчелар из Врања. 

Додатни проблем представља прекомерна употреба хемијских препарата, посебно током цветања, као и третирање биља недозвољеним средствима с црног тржишта. ,

Уз све то, на тржишту је присутан велики проценат фалсификованог меда. Потрошачи могу бити сигурни једино ако мед купују директно од пчелара кога лично познају.

субота, 05. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом