Читај ми!

Трка с временом за најмање борце: Потребна помоћ за мобилни рендген у Крагујевцу

Уницеф наставља кампању "Тако мали да би у срце стали" да би се набавио неопходни мобилни рендген за Центар за неонатологију у Крагујевцу. Сваког дана у Србији се превремено роди 10 беба, а седам њих захтева посебну негу.

„Мобилни рендген је веома важан у интензивним неонатолошким јединицама јер омогућава да се бебе не морају носити у другу зграду где се обично налази дијагностички центар. У питању су јако мали пацијенти тежине од 600 грама па навише и од 25 гестацијских недеља, од којих је већина на механичкој вентилацији или имају компликације у виду пнеумоторакса или некротичног ентероколитиса. За њих је јако важно да се не померају, јер им је свака промена температуре, механичка промена и утицај спољних надражаја додатна траума. Поред могућности да се дете сними без додатне трауматизације, док је још у инкубатору, рендген апарат треба да има и монитор да би лекар одмах могао да установи о којем проблему се ради и да би одмах могао да реагује. У неонатологији је јако битна свака секунда при лечењу најосетљивије деце”, каже др Драгана Ристић, начелница Центра за неонатологију Клинике за педијатрију у Универзитетском клиничком центру Крагујевац.

У претходној фази кампање Уницеф је, захваљујући подршци грађана и компанија, прикупио 12.345.687 динара. Та средства су уложена у набавку инкубатора, фотеља за остваривање контакта кожа-на-кожу између родитеља и новорођенчета, реанимационих столова, инфузионих пумпи и опреме намењене за развојну негу новорођенчета у јединицама за неонатологију у Нишу, Београду, Новом Саду и Крагујевцу.

У Центар за неонатологију у Крагујевцу упућују се превремено рођена и болесна новорођенчад из чак 13 породилишта у централној Србији.

Уницеф позива грађане и компаније да својим донацијама, у складу са могућностима, помогну набавку мобилног рендгена и допринесу да се обезбеде бољи услови за преживљавање и напредак превремено рођене и болесне новорођенчади. Цена мобилног рендгена је 13.900.000 динара.

За начин донирања, посетите веб-сајт Уницефа у Србији.

Сваког дана у Србији се роди 10 превремено рођених беба, а за њих седам је потребна интензивна неонатална подршка. У животу превремено рођених беба, важан је сваки тренутак јер њихова борба за живот започиње одмах по доласку на свет. Да би преживеле, неопходна им је стручна подршка лекара и одговарајућа медицинска опрема.

Превремени порођаји узрок су чак 60 одсто смрти новорођенчади и 42 одсто смрти деце млађе од пет година у Србији. Регионалне разлике у доступности и квалитету здравствене заштите додатно угрожавају шансе за преживљавање превремено рођених беба. У регионима који гравитирају ка Крагујевцу и ка Нишу, смртност новорођенчади је један и по до два пута виша од стопа у Београду и Војводини. Зато је подршка у виду нове опреме посебно потребна неонаталним јединицама у Крагујевцу и Нишу.

Министарство здравља Републике Србије, у дугогодишњој сарадњи са Уницефом, континуирано унапређује квалитет перинаталне и неонаталне здравствене заштите кроз увођење савремених стандарда, набавку опреме и едукацију стручног кадра. Много је урађено у претходном периоду и стопе смртности новорођенчади у Србији бележе стални пад – са 4,63 на 1.000 живорођених у 2010. години на 3,06 у 2023. години. Овај напредак је био могућ захваљујући додатним улагањима у опрему и едукацију медицинског особља. Ипак, то није довољно, јер се превремено рођене бебе свакодневно рађају и боре да преживе.

уторак, 11. фебруар 2025.
-1° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове