Јаче инспекције и веће казне – шта доноси нови закон о сајбер безбедности

Свако друго мало или средње предузеће нема јасну процедуру у случају хакерског напада. Ништа се боље не сналазе ни грађани. Мало их зна који напад коме да пријаве. Зато се припрема нови закон који би требало да обезбеди бољу заштиту података, уз јачу инспекцију и веће казне.

Од неколико хиљада динара до милиона, штете су које грађани свакодневно пријављују због превара на интернету. Укупно, за девет месеци, 54 милиона динара.

Из Националног тима за хитне интервенције кажу да не пријављују све преваре и да су износи много већи.

"Ти напади више нису учестали преко мејла, већ иду путем друштвених мрежа, где корисницима стижу спонзорисани огласи који нуде велику зараду. Они крену са кликтањем на линкове, уношењем података, и остају без свог новца", објашњава представник Ратела, Националног ЦЕРТ-а, Јован Милосављевић.

Истиче да је веома честа појава и хаковање уређаја, како би се преузимали лични подаци.

Шта доноси нови Закон 

Сигурност би требало да повећа нови Закон о информационој безбедности.

Нацрт је спреман, усклађен са директивама ЕУ, а усвајање се очекује следеће године.

Директор Регистра националног интернет домена Србије Дејан Ђукић каже да то привреди доноси више обавеза, али и већу безбедност информационих система.

"Грађанима доноси нови вид заштите и јасну процедуру како да заштите своја права", објашњава Ђукић.

Горазд Божич из ЦЕРТ-а Словеније ипак наводи да је једна ствар долазак регулативе, а друга да ли су државе способне да их примене.

"Можемо написати закон који је супер на папиру, али ако немамо капацитете да спороводимо оно што регулатива одређује, онда имамо проблем", истиче саговорник из Словеније.

Божич објашњава да ни Словенија није стигла да припреми закон до 17. октобра. Зна, каже, да ни Аустрија није применила закон.

Препрека и раније донети прописи

Милан Војводић из Министарства информисања и телекомуникација каже да је лимит за казне два милиона динара, осим ако Закон о прекршајима не дефинише одређену област као изузетак.

"Информациона безбедност није предвиђена као изузетак и нисмо могли да предвидимо казне веће од два милиона иако смо свесни да НИС2 (директива ЕУ о сајбер-безбедности) има доста веће казне", каже Војводић.

Ни веће казне не смањују број хакерских напада.

Стручњаци понављају: "понашајте се одговорно". Лозинке треба да садрже комбинацију великих и малих слова, бројева и знакова.

Пазите са ким делите личне податке, купујте само на поузданим сајтовима.

четвртак, 26. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње