Књижевно вече Славомира Гвозденовића и Мирослава Алексића

Пред препуном салом Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу Адлигат (Музеј књиге и путовања, Музеј српске књижевности) одржано је књижевно вече чланова Адлигата Славомира Гвозденовића из Темишвара и Мирослава Алексића из Новог Сада, двојице песника добитника Драинчеве награде. Председник Удружења књижевника Србије Милош Јанковић уручио је овом приликом награду УКС-а „Симо Матавуљ" Славомиру Гвозденовићу.

О песницима је позитиван критички став изнео књижевник Гојко Божовић, а догађај је музиком украсила Милица Миловић, диригент црквеног хора „Острог".

Присутне је поздравио председник Савеза Срба у Румунији Огњен Крстић и изјавио дивљење пројектима и музејима Удружења Адлигат.

Председник Адлигата Виктор Лазић је истакао да су двојица чланова Адлигата чија поезија је представљена подржали Адлигат од самог оснивања, да се у Музеју српске књижевности већ налази легат Славомира Гвозденовића, а да је Мирослав Алексић био један од кључних стручних саветника у периоду оснивања Адлигата.

Велико интересовање публике и препуна Свечана сала Удружења Адлигат синоћ је сведочила о томе да је интересовање за поезију и даље велико и искрено.

Славомир Гвозденовић (Белобрешка, Румунија, 1953) дипломирао српски језик и југословенску књижевност на Универзитету у Букурешту, докторирао са темом „Језик и стил у поезији Васка Попе". Члан је Удружења Адлигат, Савеза писаца Румуније и почасни члан Удружења књижевника Србије. Суоснивач је Вукове задужбине и члан сарадник матице српске. Оснивач је подружнице УКС у Темишвару и један је од покретача Лиге српско-румунског пријатељства у Букурешту и Темишвару и то у време санкција Југославији. Један је од оснивача Савеза Срба у Румунији, чији је председник био 2004-2012. године и више српских културних институција у Темишвару и на просторима румунског Баната. Био је представник Срба у парламенту Румуније, члан Савета дијаспоре при Влади СР Југославије. Изабран је за првог председника Скупштине дијаспоре и Срба у Региону. Живи и ради у Темишвару. Главни је уредник часописа „Књижевни живот". Предаје српску књижевност на Западном универзитету у Темишвару.

Објавио је 30 књига. Приредио је десетак антологија српске књижевности. Заступљен је у више десетина српских, румунских и европских антологија, као и у српским уџбеницима. Поред многобројних књижевних награда добио је и Националну награду „Слободан Јовановић" за друштвену и политичку ангажованост од Владе Републике Србије.

Мирослав Алексић рођен (Врбас, 1960) Дипломирао је на Катедри за општу књижевност и теорију књижевности Филолошког факултета у Београду. Био је секретар Фестивала југословенске  поезије младих и управник Народне библиотеке „Данило Киш" у Врбасу.  Три године је обављао послове програмског директора Међународног сајма књига у Новом Саду. Уредник је трибине Савремени човек и савремени свет у Матици српској. Обавља послове помоћника управника Библиотеке Матице српске. Члан је Удружења Адлигат, Удружења књижевника Србије, Друштва књижевника Војводине и један је од оснивача Друштва новосадских књижевника. Био је учесник Оснивачке скупштине Удружења књижевника Републике Српске.

Поезија му је превођена на руски, енглески, словачки, румунски, мађарски, италијански, бугарски, македонски и русински језик. Песме су му  заступљене у педесетак антологија и избора поезије у Србији и иностранству. Добитник је више престижних награда, као и Вукове награде Културно просветне заједнице Србије за 2023. годину за изузетан допринос развоју културе у Републици Србији и на свесрпском културном простору.

среда, 15. јануар 2025.
-3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње