Читај ми!

Емисија о радију и радиофонском стваралаштву

Чаролија звука Рихарда Мерца (1939-2025)

Ове суботе емисију „Невидљиви људи“ посвећујемо пиониру дизајна звука на овим просторима, Рихарду Мерцу, оснивачу, утемељивачу и редовном професору Катедре за снимање и обраду звука на Факултету драмских уметности у Београду, који нас је недавно напустио.

Мерц је био ментор наставног програма Школе звука за асистенте сниматеља звука на овој високошколској установи, био је и  професор на Академији уметности у Новом Саду, на Групи за аудио-визуелне медије, професор на Вишој електротехничкој школи у Београду, иницијатор оснивања Такмичења тонских сниматеља у Новом Саду и његов први председник. Од 1962. године радио је у Телевизији Београд на пословима сниматеља и дизајнера звука, а бројне генерације памтиће његово име и по одјавним шпицама популарних цртаних филмова које је емитовала Телевизија Београд и чију синхронизацију је беспрекорно реализовао Рихард Мерц. Од изванредног значајаје и Мерцов рад на писању и приређивању текстова о природи и питањима звука, а његова енциклопедијска књига „АБЦ... звука у аудио-визуелним медијима“ најпоузданији је терминолошки водич кроз појмове коришћене у пољу обраде и дизајна звука.

О професионалном и педагошком раду Рихарда Мерца у емисији „Невидљиви људи“ говориће дизајнер звука Никола Кокотовић, редовни професор и шеф Катедре за снимање и дизајн звука ФДУ и дизајнер звука Радио Београда Здравко Маљковић, предавач на поменутој Катедри и аутор књиге „Школа звука Радио-телевизије Србије“, коју отвара управо разговор са Рихардом Мерцом. Емитоваћемо и тонски забележена сећања Рихарда Мерца на упоришне тачне његове професионалне каријере.

У рубрици „Кутија за памћење“ у јеку 72. Филмског фестивала у Пули, емитујемо одломке из разговора Милоша Јевтића са филмским редитељем Бранком Бауером, двоструким добитником „Златне арене“ за најбољу режију. Бауер је за емисију Гост Другог програма говорио 1984. године.

Емисију уређује и води Ранко Стојиловић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом