Портпарол иранског Министарства спољних послова Есмаил Багаи изјавио је да је иранска делегација у недељу прекинула састанак са делегацијом Сједињених Америчких Држава у Швајцарској, због претећих изјава америчког председника Доналда Трампа, али да ће технички тимови делегација две земље наставити рад данас, и у наредним данима.
"Имали смо веома дуг дан на неки начин. Састанци су започели у недељу ујутру. Током четвоространог састанка објављена је претећа изјава Сједињених Држава, што је навело Иран да објави да није спреман да настави четворострани састанак под таквим околностима. Kатар и Пакистан су покушали да наставе разговоре, а ми смо рекли да то неће бити четворострани", рекао је Багаи, преноси Тасним.
Истакао је да је "став иранске делегације да мора да присили другу страну да испуни своје обавезе".
"На четвоространим састанцима и пре тога, изражена је наша забринутост у вези са кршењем обећања друге стране. Посебно у вези са континуираним кршењем примирја од стране ционистичког режима. Рат на свим фронтовима, тако и у Либану, мора да се заврши", навео је Багаи.
Истакао је да је током преговора са САД, уз посредовање Пакистана и Kатара у Швајцарској, постигнут напредак у продаји нафте и ослобађању замрзнуте иранске имовине.
"Вођени су разговори о преосталим клаузулама које су неопходне за почетак коначних преговора. Разговарало се о издавању потребних лиценци за продају нафте и ослобађању иранске имовине и постигнут је добар напредак. Одлучено је да се организује механизам за безбедан пролаз бродова кроз Ормуски мореуз, што је важно", рекао је Багаи.
Према његовим речима, на преговорима је разматрана основа за почетак преговора о коначном споразуму и донета је одлука да ће технички тимови наставити свој рад на питањима која су неопходна за ефикасну примену меморандума о разумевању, који су САД и Иран потписали прошле недеље.
Портпарол иранског Министарства спољних послова најавио је да ће посредници, Kатар и Пакистан објавити саопштење о резултатима састанка у Швајцарској, које ће представљати "документ о споразумима који су постигнути током 18-часовног састанка" у Швајцарској.
"Поред овог документа, три тачке које сам поменуо, укључујући издавање неопходне дозволе за продају иранске нафте и дискусију о ослобађању замрзнуте имовине Ирана, јесу два важна питања. Ови догађаји морају да се десе како бисмо могли да започнемо преговоре о коначном споразуму у складу са чланом 13 Меморандума о разумевању", истакао је Багеи.
Додао је да ће бити формиран механизам за праћење спровођења обавеза укључених страна.
У заједничком саопштењу Катара и Пакистана, које је проследило Министарство спољних послова Катара, наводи се да су се разговори делегација САД и Ирана у Швајцарској одвијали у позитивној и конструктивној атмосфери и да је постигнут охрабрујући напредак, као и да ће се технички разговори о свим питањима наставити до краја недеље у одмаралишту Бургеншток у Швајцарској.
У заједничком саопштењу се наводи и да су се делегације САД и Ирана на високом нивоу договориле о путу ка постизању коначног споразума у року од 60 дана.
Стране су се договориле и о оснивању тела за решавање сукоба, како би се осигурало поштовање прекида војних операција у Либану, где је у току сукоб Израела и милитантне либанске групе Хезболах, коју подржава Иран.
(Tanjug/Tasnim)
Коментари