Гластонбери 2025 – политика, скандали, истраге
Фестивал у Гластонберију је од 1970. године највећи у Европи. Нема музичке звезде која се није калила на том пољу у грофовији Самерсет. Ове године, спој политике и музике довео је до скандала и полицијских истрага.
Основно значење речи политика јесте – градски послови. У нашем глобалном технолошком селу, политика је неизбежна и поларизована. У узаврелом британском лету, политички протест нашао је плодно тло на централном, педесет пет година старом, музичком фестивалу у Гластонберију.
Атмосфера је постала врућа већ две недеље пре фестивала, јер се један од фронтмена северноирског панк хип-хоп бенда „Никеп“, Лијам Ог О Хани нашао пред судом зато што се на једном наступу прошле године увио у заставу Хамаса.
Судије су одлучиле да га пусте уз кауцију. Његов другар из бенда Ниша О’Кералон оценио је да то „није прва неправда британског правосуђа према неком Ирцу“.
„Да британска влада има икакав осећај за историју, знала би да је већ изгубила“, поручио је он испред суда, окружен обожаваоцима.
Премијер Стармер оценио је да би наступ „Никепа“ на Гластонберију био „непримерен“. Међутим, карте су плануле. Предгрупа им је био бенд „Боб Вилан“ из Ипсвича.
„Ми нисмо панкери пацифисти. Ми смо панкери силеџије, јер понекад мораш да пренесеш поруку насиљем, јер је оно једини језик који неки нажалост говоре“, поручио је публици Паскал Робинсон Фостер, фронтмен групе „Боб Вилан“.
„Желимо да наредну песму посветимо сваком бенду који користи своје платформе да се заложи за палестински народ и дигне глас против злочина Израела, у који су умешани Британија, Америка и већи део Запада“, наставио је панкер из Ипсвича, познат по оштрим текстовима против расизма према имигрантима.
„Боб Вилан“ је обожаваоце потом повео у скандирање слогана „Слобода за Палестину!“, а затим и позив на „Смрт Израелским одбрамбеним снагама!“.
Затим је наступио „Никеп“, који је снажно подржао организацију Палестинка акција, која је од јуче и формално забрањена као терористичка пошто су њени чланови пре две недеље упали у енглеску војну базу Брајс-Нортон и оштетили два авиона.
Лијам Ог О Хани није пропустио ни да поведе скандирање против премијера Стармера. Грађани су све то пратили уживо на Би-Би-Сију. Уследила је лавина жалби регулационом телу Офком.
Политичка коментаторка Еш Саркар подвлачи да су „панк уметници увек померали границе прихватљивости“.
„Тако је било са Џонијем Ротеном и Сидом Вишосом. Тако је било са 'Клешом' и 'Rage Against the Machine'. Моја порука је – немојте да заказујете концерте панк група уколико не желите панк наступ“, поручила је Саркарова.
Ирац Ирвин Кели са поља у Гластонберију поручује да је „Никеп“ сатиричан бенд, који уме добро да се шали на сопствени рачун.
„Било је епски. Феноменално. Најважнија ствар, коју је Никеп икада учинио је што је дигао глас за Палестинце. Назвати их терористима дало им је најбољи могући публицитет“, сматра уметница Аманда Витам.
Израелска амбасада у Лондону позвала је организаторе фестивала у Гластонберију, уметнике и јавне личности да осуде говор мржње.
„Поручио бих амбасади Израела да прво почисти испред своје куће. Оно што је ове недеље урадио израелски насељеник – терориста на Западној обали, не само да треба да буде осуђено већ је неопходна хитна акција“, истакао је у програму Би-Би-Сија британски министар здравља Вес Стритинг.
„Израел не може да настави да ставља главу у песак пред ничим изазваним терористичким нападима. Исправно је што не толеришу такве нападе на своје грађане, али њихови грађани врше исте такве нападе на Палестинце“, оценио је британски министар.
Истраге у полицији и Би-Би-Сију
Истраге су покренули полиција, али и британски јавни сервис.
Британска министарка за културу, медије и спорт Лиса Ненси сматра да преостаје неколико кључних питања на која још нема одговора.
„Зашто је тај наступ емитован уживо, с обзиром на забринутост због других наступа у недељама пред Фестивал? Зашто живи пренос није одмах прекинут када је почело скандирање: 'Смрт израелским одбрамбеним снагама'? И какве су мере предострожности предузете пре него што је тај наступ уживо приказан нацији? Очекујем одговоре без одлагања“, поручила је министарка посланицима.
Генерални директор Би-Би-Сија Тим Дејви, као и председник управног одбора Самир Шах, извинили су се грађанима, а посебно јеврејској заједници.
Главни музички уредник британског јавног сервиса Лорна Кларк, чија плата износи 215.000 фунти годишње, неће руководити над шест радијских канала и живим преносима до окончања истраге.
Коментари