понедељак, 31.03.2025, 07:52 -> 16:31
Извор: Reuters, Танјуг
Најмање 2.065 страдалих у земљотресу у Мјанмару, спасиоци не одустају од потраге за преживелима
Од разорног земљотреса у Мјанмару прошла су три дана – званичници процењују да је погинуло најмање 2.065 људи, а спасилачки тимови и даље трагају за преживелима у Мјанмару. Трага се и за 76 људи за које се верује да су затрпани под рушевинама небодера у Бангкоку, главном граду Тајланда.
Спасилачки тимови покушавају да пронађу још преживелих испод рушевина зграда у Мјанмару и Тајланду, а у заједничкој петочасовној спасилачкој операцији коју су извели кинески, руски и локални тимови, једна жена је спасена након 60 сати проведених испод рушевина хотела "Велики зид" у граду Мандалеју, наводи Ројтерс.
У јутрошњој објави кинеске амбасаде у Мјанмару на Фејсбуку, наводи се да је спасена жена у стабилном стању.
У Мјанмару, потврђена је смрт најмање 2.056 људи док се 270 особа води као нестало, пренео је Ројтерс позивајући се на локалну телевизију МРТВ.
Очекује се помоћ УН, стигли шатори, ћебад и прва помоћ из Кине
Уједињене нације су саопштиле да журе да допреме хуманитарну помоћ за око 23.000 преживелих погођених земљотресом у централном Мјанмару.
"Наши тимови у Мандалеју придружују се напорима да се повећа хуманитарни одговор упркос томе што и сами пролазе кроз трауму", рекла је Норико Такаги, представница агенције Уједињених нација за избеглице у Мјанмару.
У међувремену, званична кинеска новинска агенција Синхуа је пренела да је званични Пекинг упутио прву пошиљку помоћи Мјанмару вредну 100 милиона јуана (13,78 милиона долара) укључујући шаторе, ћебад и приборе за прву помоћ.
Потрага за преживелима у рушевинама небодера у Бангкоку
У Бангкоку, престоници Тајланда, спасилачке екипе које користе дизалице и псе трагаче, наставиле су данас потрагу за 76 људи за које се верује да су затрпани под рушевинама небодера у изградњи који се срушио. Гувернер Бангкока Чадчарт Ситипунт рекао је да спасиоци не одустају, упркос томе што се ближи крај уобичајеног временског оквира за проналажење живих људи.
"Потрагу настављамо и након 72 сата, јер су у Турској људи преживели и након недељу дана проведених испод рушевина. Потрага није отказана", рекао је Чадчарт. Он је додао да скенирање рушевина машинама указује на то да још увек може бити живих људи под рушевинама, а пси трагачи су послати у покушају да се прецизно одреде њихове локације.
Коментари