Читај ми!

Минхенска безбедносна конференција – пажња на Украјини и оштре критике Џеј Ди Венса упућене Европи

У Минхену су лидери 60 земаља, војни челници и стручњаци на најважнијој годишњој безбедносној конференцији. Будућност Украјине је главна тема. Велику пажњу изазвао је говор америчког потпредседника Џеј Ди Венса. Оштро је критиковао политику Европске уније према миграцијама, гушењу слободе изражавања и поништавању избора у неким земљама. Србију на безбедносном форуму представља шеф дипломатије Марко Ђурић.

Прво гостовање новог потпредседника САД у Минхену било је прилика за сусрете са украјинским председником Володимиром Зеленским и европским лидерима.

Европа се, каже, суочава са бројним изазовима, али је, оцењује, сама крива за садашњу кризу, истичући да грађани не желе неконтролисану миграцију. Позива европске земље да повећају издвајања за одбрану.

"Претња која ме највише брине када је реч о Европи није Русија или Кина, не долази споља. Мене брине унутрашња претња – удаљавање Европе од основних вредности које дели са САД", рекао је Венс.

Критикује Европу и због, наводи, цензуре слободе говора.

"Ако је америчка демократија могла да преживи десет година критичких опаски Грете Тунберг, можете и ви пар месеци да преживите Илона Маска. Ниједна демократија неће преживети ако буде говорила милионима бирача да су њихове мисли, бриге, жеље и молбе недостојни пажње", сматра Венс.

Зеленски не види да САД имају готов план

Украјински председник Володимир Зеленски разговараће са руским лидером Владимиром Путином тек када се Кијев договори о заједничком плану са америчким председником и европским лидерима.

Каже да му је Трамп дао приватни број телефона и рекао да може да га зове кад год пожели. Напомиње да ће Украјина, ако не уђе у НАТО, морати да удвостручи војску на милион и по људи.

"Европа ће повећати степен јединства када је реч о Украјини. То је за њихово добро. Не видим да Америка има готов план. Рекао сам председнику Трампу да сам спреман да разговарам о свему – страним трупама, НАТО-у и било чему, да бисмо зауставили Путина", истиче Зеленски.

Лидери Уније понављају да нема мира без учешћа Европљана и Украјинаца.

"Пропаст Украјине би ослабила Европу, али и Сједињене Државе. Верујем да смо сада у периоду кризе који захтева сличан приступ. Предложићу да чланице Уније повећају издвајања за одбрану", каже Урсула фон дер Лајен, председница Европске комисије.

Говорећи о трговинском рату са Америком, шеф кинеске дипломатије Ванг Ји каже да ће Пекинг "играти до краја", ако Америка не одустане. Подржава мировни процес за Украјину.

"Верујемо да све стране треба да учествују у мировном процесу. Рат се дешава на европском тлу и Европа треба да игра важну улогу у том процесу", поручује Ји.

Ђурић са Гренелом

Шеф српске дипломатије Марко Ђурић, такође, разговарао је у Минхену са помоћником америчког државног секретара и са изаслаником председника Трампа за специјалне мисије Ричардом Гренелом.

"Разговарао сам и са специјалним новим представником ЕУ за дијалог Београда и Приштине Петером Соренсеном. То је била прилика да посебно укажем на оно што се дешава нашем народу на КиМ у последње две и по године и да кроз разговор припремимо његов мандат, који је веома значајан за заштиту наших интереса, јер од тога на који начин приступи овом питању, у великој мери зависи свакодневница наших људи", рекао је Ђурић.

Мере безбедности на највишем су нивоу после јучерашњег напада, када је 24-огодишњи Авганистанац колима улетео у демонстрације и повредио 36 људи. Тужилаштво саопштава да све његове изјаве указују на исламистичку позадину напада.

субота, 22. фебруар 2025.
1° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса