Читај ми!

Хоће ли царинска борба Америке и ЕУ против Темуа утицати на српске купохоличаре

Америчке поште више не примају пакете из Кине. Објашњења још нема, али се претпоставља да је циљ заустављање прилива јефтине кинеске робе која стиже са популарних платформи за интернет куповину, Тему и Шејн. Европска унија најављује још три царинске контроле за пошиљке са тих интернет платформи, а и наплату за улазак у земље оних пакета који су до сада били бесплатни.

Директор Екомерц асоцијације Србије Иван Танасковић рекао је да ове мере ЕУ и САД директно неће утицати на тржиште Србије, да је Тему за две године узео око 17 одсто америчког тржишта, па ће тако ову промену осетити велики број купаца у Америци.

"У новембру прошле године амерички лидер направио је подружницу која се зове Амазон хол, то је у суштини покушај Амазона да се бори против Темуа, против нискобуџетних сајтова, што ће у овом тренутку ако остане ова директива на снази, свакако дати могућност локалним играчима на тржишту Америке, да поврати свој део", рекао је Танасковић.

Бројке у последњих годину дана истичу да је више од 70 одсто Американаца куповало преко платформе Тему и да су разлог томе биле ниске цене, широк асортиман робе и брза достава.

Тему онлајн продавница број један

"Ниједна платформа до сада није успела да се такмичи са Темуом, ценама и асортиманом у истом тренутку. Ниједна платформа није могла да испоштује такве цене, што је у суштини највећа предност Темуа. Као реакција на ту најаву, акције кинеских компанија са електронским трговањем су пољуљане на хонгконшкој берзи", истакао је Танасковић.

Акције су пале за 5,6 одсто вредности. У историји се показало да су кинеске компаније научиле да буду отпорне на губитке.

"Моје лично мишљење је да ће они пронаћи или друго тржиште, или ће логистички да се организују, да превазиђу тај минус. Америчка пошта није навела разлог, али је прецизирала да проток писама са истих места неће бити погођен. То је само један доказ да су мере окренуте ка комерцијалним пакетима", објаснио је Танасковић.

Ове мере, како каже, указују индиректно да се односе на пошиљке Темуа и Шејна.

"Отићи на најјаче тржиште на свету у електронској трговини и узети скоро 20 одсто за две године, свакако је озбиљан успех, а с обзиром на вишегодишњи економски рат између Америке и Кине, можда је очекивано", објаснио је Танасковић.

До сада су предмети мање вредности били поштеђени царине у Америци. Нова администрација Доналда Трампа је укинула тај пропис, уз додатне царине од 10 одсто на сву робу из Кине.

Како каже, ове мере су последица економског рата који букти, не само у Америци већ и у Европи. Европа се бори на другачији начин.

"На неки начин треба да се каже и кинеским компанијама да морају да поштују законе које поштују и европске компаније, што је потпуно фер. Иако радо троше доларе у кинеским е-продавницама, купци у Америци кажу да им не верују", истиче Танасковић.

Коришћење података купаца

Већ дужи низ година се прича да није дефинисано како кинеске компаније прикупљају, складиште и користе податке о купцима са америчког тржишта. У Европи алудирају на квалитет производа и начин оглашавања маркетиншких акција који није по закону ЕУ.

"Значи сваки континент има своје законе и Кинези, с обзиром на то да су из Азије, имају своја правила која нису прилагођена. И једни и други се труде да их ограниче и да их прилагоде свом тржишту", каже Танасковић.

Кина већ дужи низ година даје субвенције овим компанијама кроз јасне пореске олакшице за извоз, али и за логистичке бенефиције.

"Запитамо се како је могуће да они мени пошаљу неки артикал који вреди један, два, три, пет евра, бесплатно. Они имају јасно дефинисане субвенције државе за мале компаније или микро мале компаније које раде извоз. Тако да то траје годинама", објашњава Танасковић.

На појединим тржиштима они користе прописе које омогућавају увоз робе за одређене вредности без царине и пореза.

"Свако тржиште има неки лимит за царину и порез. У Србији је то 50 евра, у ЕУ 150 и ја мислим да је Тему можда и прва платформа која је успела да се прилагоди сваком тржишту. То значи да ако наручите нешто више од 50 евра, они ће вас расподелити на два пакета. С једне стране избегавају царину и порез, с друге стране убрзавају доставу купцима", рекао је Танасковић.

Тренутно нема проблема у Србији када говоримо о пословању, са Темуа се и даље поручује, пакети редовно стижу.

"Мислим да ми као мала држава у Европи морамо да широко отворимо очи и да пазимо на наше тржиште и наше фирме, да потенцијално држава у неком периоду може да их заштити", истакао је директор Екомерца.

Ове мере су изненадиле не само купце у Америци, него и привреду.

"Тему је направио један вансеријски успех, не само у Европи, него глобално. Направили су нешто што нико до сад није успео да уради, баш из тог разлога користећи те бенефите, нашли су начина да се прилагоде. Можда је дошло време да се они ограниче, да би се заштитила локална привреда", закључио је Танасковић.

Цео разговор можете погледати у видеу на почетку текста.

петак, 07. фебруар 2025.
0° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове