Читај ми!

Царине као најскупља светска реч – Трампове таксе ступиле на снагу, ко ће проћи најгоре

Ступила је на снагу одлука америчког председника Доналда Трампа о примени царинских такси на производе из Канаде, Мексика и Кине. Професор Економског факултета Љубодраг Савић сматра да ће оваква одлука, на дуже стазе, највише штетити америчким грађанима. Његов колега Слободан Аћимовић истиче да је реч о процесима који су последица нових глобалних односа са три силе у Вашингтону, Пекингу и Москви и опадајућуој позицији ЕУ.

После увођења царинских такси Канади, Мексику и Кини – од 25 одсто у прва два случаја и 10 процената властима у Пекингу – лидер Беле куће Доналд Трамп већ дуже прети царинама земљама БРИКС-а уколико избаце долар из међусобне употребе и уведу нову валуту.

Професор Економског факултета Љубодраг Савић истиче да слободно тржиште никада није било у потпуности ослобођено, али да је раније функционисало боље него данас, те да одлуке штете свима.

"Најбољи свет био је онда када није било ограничења и када су тржишна правила важила за све. Истина, најбогатијима је било најбоље, али ни сиромашни нису били у тако лошем положају", каже Савић.

Упозорава да је увођење царина налик оштром сукобу, јер, за разлику од вербалних несугласица, наноси дугорочну штету.

"Царина је најскупља реч данас, али људи превиђају да та мера има две стране – терет неће сносити кинески произвођачи, већ амерички грађани. Трамп је погрешно научио да царинама може да реши ствар. Разумео је да највећи број робе за најсиромашније слојеве америчког станоништва ипак долази из Кине, па је са најављених 60 одсто за Пекинг, царина сад 10 процената", објашњава Савић.ф

Економиста Слободан Аћимовић слаже се да се глобални односи драстично мењају.

"Последњих неколико година сведочимо ресетовању светске економије и политике. Посебно су се нови односи почели формирати са ратом у Украјини, али и етаблирањем БРИКС-а", напомиње Аћимовић.

Истиче да нова америчка администрација не изненађује својим потезима.

"Председник Америке је у кампањи јасно најавио своју економску стратегију, а сада је доследно спроводи. У политичком свету, ово је реткост. Последице ће осетити најближе комшије Америке", наглашава Аћимовић.

Последице одлуке

Савић верује да ће Кина одговорити на америчке мере настављајући са својом извозном стратегијом, јер су њене економије конкурентније од осталих.

"Кинези неће одустати од своје робе, јер је тешко пронаћи јефтиније производе на светском тржишту. Одговориће истом мером – ако им уведете царине, они ће узвратити", сматра Савић.

Подсећа на концепт "Кимерике", односно узајамне зависности кинеске и америчке економије.

"Кина је највећи купац америчких хартија од вредности, а највећи извоз из Кине иде у Америку. То је политика Доналда Трампа – он наступа као слон у стакларској радњи, рушећи све пред собом", закључује Савић.

Нова реалност

Аћимовић, са друге стране, верује да је ово само почетак новог договора.

"Све ово је почетна позиција. Једна страна заузима став, друга одговара, а тек касније следи приближавање ставова. Сада имамо три главне силе у међународним односима – Русију, Америку и Кину, а Европа је у најлошијој позицији", упозорава Аћимовић.

Према његовим речима, Европска унија већ осећа последице рецесије, а огроман трговински суфицит са Америком неминовно је морао изазвати реакцију.

"Америка сада покушава да избалансира однос са ЕУ – кроз скупљи течни нафтни гас, повећање војних буџета и друге економске мере, јер је ЕУ имала суфицит у размени са Америком", указује саговорник.

Савић подсећа да ово није први пут да Америка примењује овакву политику.

"Трамп је и у претходном мандату увео царине од 25 одсто на кинески челик, што је утицало и на Европску унију, али и на Србију", истиче Савић.

Сматра да Трамп покушава да уведе ред, али на начин који одговара искључиво америчким интересима.

"Све ово ће ићи тешко и неће се завршити лако. Европа је себи направила проблем – одрекли су се јефтиног руског гаса, руских сировина и великог тржишта, а сада их Трамп држи у шаци", наглашава саговорник.

Аћимовић закључује да је ово почетак новог економског ресетовања.

"Америка сада тестира докле може да иде, али ће у каснијим преговорима вероватно попустити и потражити компромис. У међувремену, сви остали ће морати да пронађу начин да се прилагоде новој економској стварности", закључује Аћимовић.

недеља, 02. фебруар 2025.
9° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове